Stromy zasypané odpadní zeminou v zámeckém parku v Plzni-Malesicích.

Stromy zasypané odpadní zeminou v zámeckém parku v Plzni-Malesicích. | foto: ČIŽP Plzeň

Firma navezla do parku 20 tisíc tun odpadní zeminy, dostala pokutu

  • 6
Nelegální nakládání s odpady, to je prohřešek, za který Česká inspekce životního prostředí nejčastěji uděluje pokuty. Plzeňská pobočka úřadu loni zaznamenala nejzávažnější případy tohoto druhu u dálnice D5 poblíž Mýta a také v Plzni-Malesicích. Udělila za ně pokuty v celkové výši 3,5 milionu korun.

„Loni jsme udělili nejvyšší pokutu 2,7 milionu korun společnosti Koloc, která využila odpad z rekonstrukce železnice k terénním úpravám a vybudování protihlukového valu v Mýtu,“ uvedla ředitelka plzeňské oblastní pobočky ČIŽP Petra Horčicová.

Kontroly a pokuty

Inspektoři z plzeňské pobočky ČIŽP provedli loni 1437 kontrol, což bylo o 171 víc než v roce 2013. Uložili 308 pokut v celkové výši 15,7 milionu korun. Za nakládání s odpady padlo 123 pokut.

Dalším významným případem bylo udělení pokuty 800 tisíc korun společnosti KTI - provádění staveb. „Za navezení 20 tisíc tun odpadní zeminy do zámeckého parku v Malesicích a částečnému zasypání vzrostlých stromů,“ sdělila Horčicová.

Ta upozornila, že místy výška vrstvy navezeného materiálu dosáhla až 3,5 metru. V obou zmíněných případech zůstala navezená zemina na místě.

Společnost Koloc slíbila, že val u Mýta, který obsahuje i kontaminovanou zeminu, zabezpečí. „Firma navrhla opatření, které zajistí, aby nedocházelo k úniku škodlivých látek do okolí. Val bude vytvarován a překryt vrstvami, které zabrání, aby se do něho dostávala srážková voda a vyplavovaly škodliviny. Myslíme si, že tato opatření budou dostatečná,“ prohlásil Tomáš Kameník z plzeňské pobočky ČIŽP.

V parku u malesického zámku zase hrozilo, že kdyby tam těžká technika s materiálem znovu manipulovala, stromy by byly poškozeny ještě víc než dosud.

„Došlo tam k vytvarování plochy. Pokud by se tam měla odpadní zemina odvážet, způsobilo by to další škody na dřevinách. V tomto případě je tedy z pohledu životního prostředí lepší park ponechat ve stavu, v jakém je,“ uvedl Kameník. Zemina v Malesicích nebyla ničím kontaminovaná.

V souvislosti s ukládáním odpadní zeminy inspektoři kontrolují situaci kolem hloubení železničního tunelu ve vrchu Chlum na okraji Plzně. „Pro ukládání zeminy z Chlumu jsou vytipované lokality. Sledujeme to průběžně. Tato akce je výjimečná obrovským množstvím zeminy, která tam bude vykopána,“ konstatoval Kameník.