Mláďata rorýse, která už uměla létat, vypustili ochránci na svobodu. Ostatním našli adoptivní sourozence. | foto: B. Mášek

Ochránci zvířat obstarali opuštěným malým rorýsům adoptivní rodiče

  • 1
Osm mláďat rorýse obecného vrátili zpět do přírody pracovníci plzeňské záchranné stanice živočichů. Ptáčata chráněného opeřence se objevila ve zdejší schránce na pacienty, a protože mláďata rorýse lze jen velmi těžko odchovat v zajetí, putovali sirotci, kteří ještě neuměli létat, do náhradních rodin.

Pravděpodobně to byla mláďata vybraná z hnízd na některé zateplované budově.

"I když tento skutek má určité známky lidskosti a citu, byla tato změna pro mláďata značným problémem. Odchovat a dokrmit mládě rorýse obecného v zajetí je ve většině případů nad lidské síly. Živí se totiž výhradně určitým druhem bezobratlých živočichů, které chytá vysoko ve vzduchu a najít vhodnou náhražku potravy je prakticky nemožné," vysvětluje šéf záchranné stanice Karel Makoň.

Do fasád domů je možné při opravě zabudovat i speciální budky pro rorýse.

Proto také záchranáři část mláďat ihned okroužkovali a vypustili do přírody. Těm, která ještě nedokázala létat, ale museli najít adoptivní rodiče. "Umístili jsme je do náhradních hnízd na námi sledované hnízdní kolonii," řekl Makoň.   

Rorýs obecný je jedním z nejrychleji létajících ptáků a býval častým obyvatelem historické zástavby i panelových sídlišť. Nyní je však téměř vyhuben.

"V minulosti docházelo k ničení hnízdišť i zazdívání živých ptáků. Padlo dokonce i několik pokut ze strany České inspekce životního prostředí," podotkl Makoň.

V Plzni byly před léty početné kolonie rorýsů zejména na panelových sídlištích na  Lochotíně, Vinicích, ve Skvrňanech či staré zástavbě na Borech.

"Zatímco na těchto lokalitách v důsledku zateplování rorýsů radikálně ubylo, a to možná až o 75 procent, Doubravka se zatím ještě docela drží. Je to dáno právě možnostmi hnízdění. Takovou rorýsí bytovkou je například třípatrový obytný dům v ulici Nad Týncem. Ten má pod střechou kolem čtyřiceti větracích otvorů, přičemž v každém z nich hnízdí jeden pár rorýsů," říká Makoň.

Nyní už je podle něj situace stabilizovaná a i díky odboru životního prostředí Krajského úřadu v Plzni se daří zajistit rorýsům při zateplování budov "náhradní bydlení".  Existují třeba speciální hnízdní budky, které se vsazují rovnou do nové fasády.