Komín, topení, kouž, dým. Novela zákona o ochraně ovzduší.

Komín, topení, kouž, dým. Novela zákona o ochraně ovzduší. | foto: Ladislav Němec, MAFRA

Nový kotel nebo plyn. Komínová novela už napravila některé hříšníky

  • 1
Stačilo pohrozit sankcí a lidé, z jejichž komína se dlouhodobě linul tmavý kouř, už plánují koupit nový kotel. Tak v Kostelci na Tachovsku zafungovala novela zákona o ochraně ovzduší, která začala platit od ledna.

Díky nové normě mohou nyní úřady kontrolovat, zda mají lidé v pořádku kotel i komín, čím topí a hříšníky pokutovat. „Ne všichni jsou na venkově tolerantní a pálí i to, co má skončit v popelnici. Novela působí preventivně,“ uvedl starosta Kostelce František Trhlík.

V obci už mají dva „napravené“ hříšníky, z jejichž komína se valil černý dým. „Jeden majitel plánuje nákup ekologického kotle na uhlí s automatickou násypkou a druhý dům už je připojený na plyn,“ sdělil Trhlík.

Ovzduší na venkově se podle starosty Trhlíka zlepšilo i po vyhlášení kotlíkových dotací, díky kterým si lidé pořídili místo nekvalitních topidel například tepelná čerpadla.

„I já o čerpadle uvažuji, v třetí výzvě kotlíkových dotací totiž bude zvýšen příspěvek na tyto zdroje tepla,“ poznamenal Trhlík.

Starosta věří, že nikomu z obce nebude muset dávat pokutu. „Tak daleko nechceme jít. Hodláme se vydat cestou upozorňování, na jejímž konci bude patrná snaha o zlepšení,“ popsal Trhlík.

Hromadnou kontrolu kotlů radnice neplánují

S domluvami má z minulosti zkušenost i Marie Rampasová, která má na radnici Plané u Mariánských Lázní na starosti životní prostředí.

„Měli jsme i před novelou pár stížností, že z domku poblíž sídliště vychází černý dým. Lidem jsme zavolali, aby své chování změnili a situace se vždy zlepšila,“ uvedla Rampasová.

Tvrdí ovšem, že s velkým počtem podnětů bude obtížné všechny zpracovat a zajistit nápravu, protože úředníků na odborech životního prostředí je málo.

Zřejmě i proto radnice v Plzeňském kraji neplánují žádnou hromadnou nebo cílenou kontrolu kotlů v domácnostech. Chtějí hlavně zajistit obecnou informovanost, než přistoupí k sankcím.

„Budeme reagovat na podněty občanů, a pokud situace bude neřešitelná jiným způsobem, přistoupíme k pokutám,“ uvedla vedoucí odboru životního prostředí plzeňské radnice Dagmar Svobodová Kaiferová.

„Klatovy čekají, až ministerstvo životního prostředí vydá metodický pokyn, jímž by se měla města při kontrolách řídit,“ uvedl Jiří Uhlík z tamní radnice.

Vedoucí odboru životního prostředí v Domažlicích Petr März sdělil, že zákon neumožňuje plošné kontroly domácích topenišť. Očekává ale, že bude účinným nástrojem.