Italský profesor Nicola Barbatelli přivezl do České republiky obraz, který je...

Italský profesor Nicola Barbatelli přivezl do České republiky obraz, který je údajným autoportrétem Leonarada Da Vinciho. | foto: Jiří Bervida, MAFRA

Obraz Da Vinciho vystavený ve Zbirohu je pojištěn jako celý zámek

  • 7
Za mimořádných bezpečnostních opatření připravují na zámku ve Zbirohu na Rokycansku výstavu, jejíž součástí bude obraz Leonarda Da Vinciho. Dílo hlídají nepřetržitě ozbrojení strážci. Pro případ krádeže nebo zničení je obraz pojištěn na závratnou částku.

Majitel rekonstruovaného zbirožského zámku Jaroslav Pácha nechce o ceně obrazu spekulovat. Jen pojistka se podle něj blíží hodnotě zdejšího zámku, a ta je obrovská. Jen do oprav jeho majitel v uplynulých letech investoval 200 milionů.

Autoportrét Leonarda Da Vinciho vystavený na zámku Zbiroh

Zámek, proslulý například tím, že zde v minulosti tvořil Alfons Mucha, se kvůli výstavě proměnil v nedobytnou pevnost. Portrét, o kterém někteří historici tvrdí, že ho maloval sám Leonardo, visí za neprůstřelným sklem v bývalé dělostřelecké baště. Místnost nepřetržitě střeží bodyguardi.

Obraz přivezl z Itálie do České republiky v pondělí jeho objevitel, historik Nicola Barbatelli (čtěte zde).

"Cestovali jsme pravidelnou linkou Řím - Praha. Plátno jsme vezli ve speciálním kufru. Během letu bylo zamčeno v kabině pilota," popsal Ital.

Náhodný nález ve sbírkách italské aristokratické rodiny

Portrét objevil v prosinci 2008 náhodou v jihoitalské provincii Basilicata ve sbírkách jedné aristokratické rodiny. "Byl to šťastný nález. Pátral jsem zde po stopách rytířského řádu templářů," vypráví nálezce.

Odborníci podle Barbatelliho předpokládali, že by mohl obraz existovat. "Nevěděli to ale přesně. Hledali ho přes 500 let," připomíná profesor.

Do zkoumání historie obrazu se kromě předních kunsthistoriků zapojili i italští kriminalisté. To už bylo jisté, že se jedná o portrét da Vinciho, který vznikl kolem roku 1505 až 1510. Na líci i rubu objevili indicie, které napovídaly, že se jedná velmi pravděpodobně o Leonardův autoportrét. Například otisky tří prstů.

"Zřejmě setřel prstem kapku barvy," vysvětluje Barbatelli. Pravost podle něj potvrdili kriminalisté, kteří vyšetřují v Itálii nejsložitější případy. "Porovnali je s fragmenty dříve ověřených Leonardových otisků," dodává Nicola Barbatelli.

Kdo nevěří, může o tom s italským historikem diskutovat na sympoziu, které proběhne na zbirožském zámku v polovině února.

Obraz mohou vidět už od pátku návštěvníci výstavy o templářích. Přístupná bude až do 18. března denně od 9 do 20 hodin. Kromě vzácného renesančního plátna budou k vidění i obrazy Leonardových žáků a templářské artefakty z celé Evropy. "Některé se objeví na veřejnosti poprvé," zdůrazňuje Jaroslav Pácha.