Obchody v okolí Pražské ulice zavírají nebo omezují provoz. Kvůli opravě...

Obchody v okolí Pražské ulice zavírají nebo omezují provoz. Kvůli opravě tramvajových kolejí jim výrazně ubylo zákazníků a tržby rychle klesají. | foto: Ladislav Němec, MAFRA

Nejezdí tramvaj, nejsou zákazníci. Obchody trpí kvůli opravě kolejí

  • 10
Těžké časy zažívají obchodníci v Pražské ulici a jejím okolí v centru Plzně. Kvůli opravě kolejí sem totiž nejezdí tramvaje a tržby krámků výrazně klesají. Některé už zavřely definitivně, jiné jen dočasně. Další zkrátily otvírací dobu. Komplikace potrvají ještě tři měsíce.

Renata Petrželková otevírala svoji „Štrůůůdlárnu“ v Perlové ulici před třemi lety. Lidé o její domácí laskominy měli zájem, chodili sem rádi. Před několika týdny krámek zavřela.

Podobných krutých příběhů vyslechnete nyní v centru města mnoho. V Pražské ulici se už zavřel obchod s bytovým textilem, s obuví, po dobu rekonstrukce nefunguje optika či pekařství Malinová.

Stěžují si i ostatní obchodníci. „Vím, že nejsem první ani poslední, komu se to stalo. Ale štve mě to,“ říká Petrželková, kterou úprava interiéru, nábytek a vybavení obchůdku vyšly na 250 tisíc korun.

Během tří let po otevření ji rekonstrukce ulic postihly třikrát. „Letos v červenci jsem se rozhodla, že definitivně zavřu. Nikdo nechodil,“ přibližuje situaci po zrušení zastávky v Pražské.

Přechodné uzavření prý nepřicházelo v úvahu. „Nemám sponzora, který by mě živil,“ říká Petrželková s tím, že se rozhodla hledat jinou práci.

Květinářství hlásí pokles tržeb o 90 procent

Měla štěstí, uspěla brzy, dělá v kanceláři pro firmu vyrábějící autodíly. Ale i teď jí volají spokojení zákazníci „Štrůůůdlárny“ a přemlouvají ji, aby své rozhodnutí ještě přehodnotila. „Člověk nemůže vydržet všechno,“ odmítá to.

Roztrpčeni jsou i další obchodníci. „Je to katastrofa, na tržbách se to hodně odrazilo. Odhadem mohly klesnout na čtvrtinu,“ posteskla si vedoucí sýrárny Gourmet Cheese v Pražské Eva Langová.

Prozrazuje, že jsou dny, kdy tržby činí jen pár stovek. V obchodě kvůli tomu museli už omezit sortiment. Čerstvých sýrů, které mají kratší dobu trvanlivosti, nabízejí méně. „Doufám, že to lidi neodradí a že k nám budou chodit dál, až se provoz obnoví,“ věří Langová.

Dalším případem je Květinářství Milan Bouzek, které se nachází v průchodu v Pražské, hlásí dokonce pokles tržeb o celých 90 procent. „Dneska mám tržbu 240 korun, byl tady jediný zákazník,“ popsala pomocná prodavačka Anna Rumlová. Zkrátili tu kvůli tomu aspoň otvírací dobu, zavírají už v 16 hodin.

Květinářství mívalo v minulosti část stálých zákazníků, část sem přišla náhodou. Dnes přijdou už jen ti skalní. „A květinářství nemůžete na přechodnou dobu zavřít,“ odmítá Rumlová s tím, že by na zmar přišel téměř celý sortiment.

Výjimkou je restuarace Rango, hostům ale vadí hluk

Zoufalé jsou i prodavačky v prodejnách s oblečením. V obchodě se spodním prádlem F&M prodává už jen jedna, druhá dostala volno. Otvírací dobu tu mají zkrácenou o tři hodiny.

„Měli jsme dny, kdy se neprodalo vůbec nic. Ale zavřít úplně nechceme,“ popsala prodavačka Miloslava Vintrová s tím, že hlavním důvodem je nájem, který se musí neustále platit.

Světlou výjimkou Pražské ulice je restaurace Rango, opravy se na tržbách nijak nepodepsaly. „Hosté hotelu si ale stěžují, že se sem špatně dostávají a že je tu hluk,“ sdělila recepční Markéta Šlajsová.

Kompenzace od města se však obchodníci zřejmě nedočkají. Náměstek primátora Martin Zrzavecký z ČSSD už v červnu říkal, že si nedovede představit, jakou by mohla mít případná kompenzace formu.

Podle něj by hrozilo, že kdyby se začala vyplácet nyní, požadovali by ji v budoucnu obchodníci při všech dalších opravách.