Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Radek Cihla, MAFRA

Obchodní akademie v Plzni a Klatovech patří v kraji k elitě

  • 0
Nejlepší adresa středoškolského vzdělávání v západočeském kraji je plzeňské náměstí T. G. M. Měřeno výsledkem státních maturit tu sídlí nejúspěšnější gymnázium a druhá nejlepší odborná škola - obchodní akademie. Naopak prestižní Gymnázium na Mikulášském náměstí se mezi prvními neumístilo.

Trojice nejúspěšnějších gymnázií a odborných škol v každém kraji zveřejnilo ve čtvrtek ministerstvo školství.

Místa "na bedně" obsadilo kromě Masarykova gymnázia druhé Církevní gymnázium a třetí, rovněž plzeňské Gymnázium F. Křižíka. Všechna tři se vešla také do první stovky v zemi - obsadila 60., 73. a 93. místo.

Prvenství mezi odbornými školami patří v kraji obchodní akademii v Klatovech, třetí je elektrotechnická průmyslovka v Plzni. Obě obchodní akademie jsou navíc v první desítce republikového srovnání - na 8. a 9. místě.

Opačný konec žebříčku zatím zůstává v utajení. Ministr řekl, že nebude sestavovat negativní žebříčky, ale rodičům vzkázal, že se mají podívat třeba do výročních zpráv škol, kde by měli umístění najít.

"Studenti si správně zvolili předměty," myslí si ředitelka

"Mám obrovskou radost," neskrývala nadšení ředitelka Masarykova gymnázia Margit Turníková. "To, jak připravujeme žáky, je dlouhodobý proces a výsledek na naší škole nebyl jiný než v předchozích letech. Hodně ale záleželo na tom, jak si studenti zvolí předměty, a je vidět, že se rozhodovali správně," doplnila s tím, že většina žáků volila vyšší úroveň maturity. Ačkoli má výhrady k obsahu státních maturit, za skvělou pokládá Turníková jejich logistiku a zpracování dat.

Pro ředitelku klatovské obchodní akademie Soňu Rabušicovou bylo kromě prvenství příjemným překvapením to, že 47% studentů maturovalo s vyznamenáním. Na školu s rodinnou atmosférou a zaměřením na jazyky či sport podle ní přicházejí chytré děti s jasným zaměřením, přestože nepořádá přijímací zkoušky a vybírá podle prospěchu.

Právě v souvislosti s přijímáním na střední školy konstatoval ředitel Obchodní akademie v Plzni Miloslav Skuhravý, že by vítal srovnatelné výstupní testy, jako je státní maturita, i u základních škol. "Úroveň tam kvůli odchodům na víceletá gymnázia rok od roku klesá a prospěch, kterým se při přijímání řídíme, je zkreslený tím, jak nároční kde na děti jsou," řekl Skuhravý.

Prestižní gymnázium se mezi nejlepšími neumístilo

Podle ředitele Gymnázia F. Křižíka Jana Řepíka celostátní výsledky jasně ukázaly, že není rozdíl mezi zřizovateli.

"Výsledky v tomto kraji hovoří jasně - jako první se umístilo státní gymnázium, druhé církevní a třetí soukromé. Navíc v celostátním žebříčku se jako nejlepší ukázala škola soukromá. Důležité je, jaká je škola uvnitř,"míní Řepík.

Překvapením pro řadu Plzeňanů může být, že se v první trojici neumístilo tradičně prestižní Gymnázium Mikulášské náměstí. Ředitel Josef Trneček konstatoval, že ještě nemá souhrnné výsledky a nemůže se tedy příliš vyjadřovat.

"Snažili jsme se dělat ústní část poměrně náročnou. Jednoho žáka jsme dokonce nechali propadnout. Možná jsme byli trochu znevýhodněni přírodovědným zaměřením školy. Na výběr bylo jen z cizího jazyka a matematiky, přírodovědné předměty chyběly. Žebříček vedou gymnázia zaměřená spíše humanitně, což mě napadá jako jeden z možných důvodů," sdělil Trneček.