Česká pošta. Ilustrační foto.

Česká pošta. Ilustrační foto. | foto: Česká pošta

Obce přestávají přebírat poštu pro lidi bez trvalého bydliště

  • 0
Obecní a městské úřady se zbavují nepříjemné povinnosti. Pro desítky obyvatel, kteří měli radnici nahlášenou jako své trvalé bydliště, až dosud přebírali doporučené dopisy a po uplynutí stanovené lhůty je nevyzvednuté zase odesílali zpět. Nyní tato praxe končí.

Od 1. srpna například mirošovská radnice již nepřebírá žádnou korespondenci pro lidi, kteří na její adrese úředně bydlí.

"Doručovatelka jim zde nechá pouze výzvu s informací, že je doporučená zásilka uložená na poště nebo u soudu. Pokud si ji nevyzvednou do 10 nebo 15 dnů, je považována za doručenou," vysvětluje Sýkora. Obyčejné dopisy na poště nezůstávají. Rovnou se vrací zpět k odesílateli.

"Zbavili jsme se zbytečného úřadování, které není naší povinností," konstatuje starosta Vlastimil Sýkora. Až do konce července totiž přebírala úřednice denně dvě až tři zásilky pro fiktivní obyvatele radnice.

"Z pětačtyřiceti přihlášených si poštu vyzvedávalo jen šest. Většinu dopisů jsme po deseti nebo patnácti dnech vraceli," vyčíslil starosta Mirošova. Obdobné zkušenosti hlásí i další obce na Rokycansku.

"Nepamatuji si, že by si někdo ze zhruba čtyřiceti přihlášených nějaký dopis vyzvedl," říká starosta Mýta František Končel. Zpočátku se jeho kolegyně snažila těm, o kterých věděla, kde v obci žijí, dopisy i dovézt.

"Byla to marná snaha. Stejně si je od ní nepřevzali," krčí rameny mýtský starosta. "Z přibližně sedmdesáti lidí, kteří u nás ,bydlí‘, si pro dopisy skoro nikdo nechodí. Některé z nich přitom běžně potkávám na ulici," říká starosta Hrádku Jaroslav Perlík.

Stovkami zásilek byla až do letoška zavalená také podatelna Městského úřadu v Rokycanech. Z 645 přihlášených lidí si dopisy vyzvedávalo méně než dvacet.

"Teď již pro ně přebíráme pouze oznámení a výzvy. Vše ostatní si řeší přímo s Českou poštou," informuje mluvčí rednice Jan Engler.