Těžce zraněné po pádech ze stromů transportují do nemocnice záchranáři i vrtulníky. Ilustrační snímek.

Těžce zraněné po pádech ze stromů transportují do nemocnice záchranáři i vrtulníky. Ilustrační snímek. | foto: Ladislav Němec, MAFRA

Kolo, trampolína a žebřík jsou nejrizikovější společníci prázdnin

  • 0
Pád člověka ze stromu při česání třešní. Hned čtyřikrát v jediný den přijímali takové hlášení dispečerky Zdravotnické záchranné služby Plzeňského kraje. I o letošních prázdninách je toto jeden z nejčastějších letních úrazů, které lékaři v kraji ošetřují. Výjezdů v této době mají o čtvrtinu více, než ve zbývajících měsících roku.

Sportování a práce na zahradách nebo údržbě stavení jsou o prázdninách v Plzeňském kraji nejčastějšími příčinami výjezdu záchranářů k úrazům. „Za prvních patnáct dnů prázdnin jsme měli o čtvrtinu víc úrazů než před nimi,“ uvedla mluvčí krajských záchranářů Lenka Ptáčková.

První čtvrtina prázdnin znamenala ošetření 270 zraněných lidí. „Nejčastější jsou pády při volnočasových aktivitách – při jízdě na kole, turistice,“ popsala Ptáčková. Podle ní nechyběly ani úrazy při práci na zahrádce včetně pádů česáčů třešní.

„Ve dvou případech jsme měli podezření na poranění páteře, jehož následkem může být i ochrnutí,“ konstatoval vedoucí lékař krajské záchranky pro Plzeň-venkov Luděk Hejkal.

Milovníkům ovoce doporučuje, aby se nesnažili očesat vše za každou cenu. „V koruně stromu šlápnou na tenčí větev a skončí na zemi. Může dojít k poranění míchy a k ochrnutí dolních končetin,v případě poškození krční části míchy i celého těla. Takový úraz se může přihodit i při skákání do vody,“ připomněl Hejkal.

Vody v přehradách ubývá, před skokem ověřujte hloubku

Na nebezpečí při letním koupání upozornil i Jan Fischer z Vodní záchranné služby na přehradě Hracholusky. Právě zde totiž hrozí úrazy kvůli kolísání hladiny. „Správci povodí musí zajistit průtok pod hrází, a když jsou sucha, upouštějí a hladina klesá. To se děje právě v současné době,“ popsal Fischer.

K těžkým zraněním může dojít při skoku do vody třeba z mola.

„Chatař je zvyklý mít za molem metr třicet vody, po týdnu přijede na chatu, s radostí skočí a až pozdě zjistí, že je tam jen šedesáticentimetrová hloubka. Pak může dojít třeba k poškození krční páteře nebo k zástavě dechu a k následnému utonutí,“ popsal záchranář.

Letos zasahoval při zatím jediném případu utonutí na přehradě, kdy žena spadla ze skály, uhodila se zřejmě do hlavy a utopila se. Případ stále vyšetřuje policie.

Vedle záchranářů mají v létě napilno i lékaři na poliklinice na Denisově nábřeží v Plzni, kde se na chirurgické pohotovosti například v pátek téměř nezastavili.

Ošetřili totiž přes sedmdesát lidí, z toho přes dvacet připadlo na letní úrazy, které v běžném roce lékaři řešit nemusí. Podle lékařky Simony Zunové jsou nejčastější pády z kola, podvrtnutí z důvodu špatného doskočení při sportování, u dětí úrazy na trampolínách.

„Měla jsem tu i horolezce, který byl celý odřený a popisoval, že má za sebou úder do hlavy. Naštěstí to ale nebylo vážné. Ošetřovala jsem i cyklistku, které vběhl do cesty pes a ona přelétla přes řídítka na obličej,“ popsala lékařka.

Podle ní přibývá i dětí, které se zraní při řádění na trampolíně. „Když je tam víc dětí, skočí si vzájemně na ruce nebo na nohy a končí to například podvrtnutím. V takových případech by rodiče měli zábavu dětí více koordinovat,“ uvedla lékařka Simona Zunová.