V klatovském krematoriu počet pohřbů s obřadem neklesl. S blízkými se sem jezdí rozloučit lidé z celé republiky. (Ilustrační snímek)

V klatovském krematoriu počet pohřbů s obřadem neklesl. S blízkými se sem jezdí rozloučit lidé z celé republiky. (Ilustrační snímek) | foto: Michal Růžička, MAFRA

Obřad v klatovském krematoriu volí lidé z Prahy i ze Šternberka

  • 0
Klatovské krematorium jako jedno z mála v republice nezaznamenalo odklon lidí od pohřbu s obřadem. Podle správce je to dáno i nižšími cenami. I proto rozloučení v Klatovech často volí pozůstalí z různých koutů České republiky.

V Klatovech totiž zůstala pohřební služba pod správou města. "Proto jsou zde přijatelnější ceny. Například v Plzni se tyto služby privatizovaly," vysvětluje šéf správy hřbitovů a krematorií v Klatovech Jaroslav Vizinger.

Pohřeb v Klatovech vyjde pozůstalé mnohem levněji než třeba v Praze. "Proto se i lidem z Prahy vyplatí uspořádat obřad a zpopelnění v Klatovech. Výsledná cena je lepší, přitom se započítává i doprava pozůstalých," vysvětlil Vizinger, který prý pořádá pohřební obřady pro zájemce z celé republiky. Nedávno měl klienty ze Šternberka.

I v Klatovech sice zkoušely soukromé společnosti založit firmy zaměřené na poslední potřeby člověka, ale v konkurenci s městskou firmou neuspěly. "Byli jsme asi lepší," míní Vizinger.

Klatovské krematorium je navíc zajímavá stavba. "Budova krematoria byla postavená v roce 1985 podle architektonického návrhu Miloše Kadeřábka, pražského architekta, který je už bohužel zesnulý," říká šéf správy hřbitovů a krematorií v Klatovech Jaroslav Vizinger.