Hejtman Milan Chovanec a krajský policejní ředitel Milan Kníže při prezentaci nového přístroje na analýzu DNA, který hejtmanství za 1,6 milionu policistům pořídilo

Hejtman Milan Chovanec a krajský policejní ředitel Milan Kníže při prezentaci nového přístroje na analýzu DNA, který hejtmanství za 1,6 milionu policistům pořídilo | foto: Jiří Bervida, MAFRA

Nový přístroj umožní plzeňské policii usvědčit podle DNA i zlodějíčky

  • 1
Plzeňští policisté mají nového pomocníka, díky němuž dokážou analyzovat více vzorků DNA. Dostane se tak i na pachatele méně závažné trestné činnosti. Drahý přístroj na genetickou expertízu pořídilo mužům zákona hejtmanství v rámci projektu Bezpečný kraj.

Díky novému přístroji za 1,6 milionu korun kriminalisté okamžitě zjistí, zda je v biologické stopě zajištěné na místě činu dostatek biologických stop pro určení DNA profilu.

Policie a DNA

Policie používá analýzu DNA z biologických stop z krve, slin, spermatu, vlasů, chlupů či buněk kůže nejčastěji při identifikaci osob a vyhodnocování stop z místa činu.

Policie má v celé zemi osm genetických pracovišť. Podobné přístroje jako mají nyní plzeňští kriminalisté, jsou na čtyřech místech.

"Jen když jich bude dost, udělá se drahá analýza," vysvětlil krajský policejní ředitel Jaromír Kníže. Dodal, že podobný přístroj policejní laboratoř v Plzni dosud neměla, proto se určovaly profily DNA ze stop přímo. U čtvrtiny vzorků se to ale dělalo zbytečně, protože získaný vzorek DNA se ukázal jako nedostatečný.

Test na určení DNA profilu přijde zhruba na 500 korun. Prvotní test na kvantifikaci, tedy zjištění, zda je ve stopě vůbec dost lidské DNA, stojí asi 90 korun. Laboratoř provede za rok kolem 4 500 analýz DNA, z toho čtvrtina byla dosud kvůli nedostatku DNA zbytečná.

Protože nyní zbytečné negativní testy odpadnou, celý proces určování DNA se zrychlí a také zlevní. Protože policie bude moci za stejné peníze získat více profilů DNA, začne tuto metodu častěji používat i u méně závažných trestných činů - například u krádeží aut.

Právě to je jeden z deliktů, kde bývá nalezený vzorek DNA v interiéru vozidla často jedinou stopou. Vzhledem k nejistotě, zda se drahá analýza vyplatí a vzorek bude skutečně zkoumatelný, se zde však až dosud tato metoda používal jen málokdy.