Nový sběrný dvůr v Dobřanech na Plzeňsku

Nový sběrný dvůr v Dobřanech na Plzeňsku | foto: Jiří Bervida, MAFRA

Nový nejmodernější sběrný dvůr v Plzeňském kraji mají v Dobřanech

  • 1
V Dobřanech v Plzni-jihu byl otevřen nejmodernější sběrný dvůr v kraji. Nachází se na ploše více než 4 200 metrů čtverečních a byl vybudován za čtyři měsíce. Jeho užívání je pro zákazníky velmi komfortní - má nájezdovou rampu pro automobily, digitální váhu, zařízení pro štěpkování větví a mnoho dalšího.

"Na rozdíl od ostatních sběrných dvorů je tento vybaven obrovskou nájezdovou rampou na automobily či jiné nejrůznější prostředky, jako osobní vleky, káry a podobně, kam je možno nad úrovní terénu pohodlně vhazovat odpady do postavených kontejnerů, které jsou zároveň zastřešeny. Jedná se celkem o osm kontejnerových stání na nejrůznější druhy odpadů podle jejich kategorií," uvedl starosta Dobřan Marek Sýkora.

Sběrný dvůr v Dobřanech

Dvůr vyrostl v bezprostřední blízkosti čistírny odpadních vod v Plzeňské ulici nedaleko sídliště Pančava.

Stavbu za více než 13 milionů korun uhradila z 90 % Evropská unie, zbytek zaplatilo město Dobřany.

V Plzeňském kraji se jedná již o patnáctý sběrný dvůr, který podpořili úředníci z Operačního programu životní prostředí v Plzeňském kraji.

Tento program přispěl na sběrné dvory v kraji již celkem více než 100 miliony korun. V celém kraji je již přes 70 sběrných dvorů.

V areálu je také digitální mostová váha s kapacitou 30 tun, na kterou stačí najet při příjezdu a zase při odjezdu, aby se zjistila přesná váha odpadu.

Lidé mohou do sběrného dvora přinést úplně všechno. Nábytek, koberce, linoleum, pneumatiky, televize, mikrovlnky, lednice a další. "Sběrný dvůr je vybaven nádobami na všechny druhy odpadů," ujistil Sýkora.

Biologický odpad jde do speciální komunitní kompostárny

V areálu se nachází i speciální ekologický sklad pro ukládání nebezpečných odpadů v tuhé i kapalné podobě, jako jsou například autobaterie, nádoby od barev či oleje a laky. V Dobřanech mysleli i na biologický odpad, jako je tráva nebo listí.

"Ten se bude ukládat v tak zvané komunitní kompostárně s kapacitou 150 tun ročně," upřesnil Sýkora s tím, že plocha kompostárny je stejně jako plocha celého sběrného dvora z asfaltu a je odvodněna s využitím dešťové vody pro zavlažování jednotlivých kompostových zakládek. Nechybí tam ani vysokokapacitní zařízení pro štěpkování větví.

Dobřanský sběrný dvůr bude sloužit jak místním obyvatelům, tak firmám. Lidé, kteří mají v Dobřanech a v nedaleké Vstiši trvalé bydliště a kteří uhradili roční poplatek za odpady, nebudou za ukládání ve sběrném dvoře platit nic. Ostatní obyvatelé a firmy se musí řídit ceníkem.