Speciální systém kraj mít nebude. Vytvoří ale předpis, podle kterého budou zástupci krajských institucí ekonomická data posílat. Ilustrační snímek

Speciální systém kraj mít nebude. Vytvoří ale předpis, podle kterého budou zástupci krajských institucí ekonomická data posílat. Ilustrační snímek | foto: Hana Kmecová

Hejtmanství zrušilo plán na jednotný ekonomický systém za 70 milionů

  • 2
Kontroverzní myšlenka zavést jednotný ekonomický systém pro krajské organizace prostřednictvím velké veřejné zakázky skončila fiaskem. Do výběrového řízení se totiž přihlásila jen jedna firma a kraj jej proto zrušil. Nyní bude plzeňské hejtmanství chtít, aby zástupci zřizovaných institucí dodávali požadované údaje sami.

Nákup nového systému, na který by krajské instituce přecházely postupně několik let, měl stát zhruba 70 milionů a hejtmanství start akce chystalo asi rok.

Opozice od začátku tvrdila, že celý projekt je v podstatě zbytečný a že se jednalo o plán vyhodit desítky milionů s nejistým výsledkem. Kritici zdůrazňovali, že hejtmanství může už dnes mít veškerá data o ekonomice svých organizací a stačí si o ně říct.

„Určitě to jde nastavit jiným způsobem, než za cenu tak veliké zakázky,“ prohlásil například předseda krajského zdravotního výboru Pavel Karpíšek z ODS.

Vývoj mu zřejmě dává za pravdu. Vedení kraje chce teď vybudovat systém, do kterého budou zástupci krajských institucí ekonomické informace sami posílat.

„Důležité je dobře to zavést, aby se nám příspěvkové organizace nevzbouřily a nebojkotovaly to. Tak, abychom měli jejich součinnost. Jinak bychom mohli válčit deset let. Důležité je, aby si to vzaly za své, protože to má pomáhat především příspěvkovým organizacím. A samozřejmě i kraji k tomu, aby mohl dělat analýzy a mohl cíleně řídit,“ říká náměstek hejtmana Ivo Grüner z ČSSD.

Přiznal také, že když si dnes kraj řekne o informace, za pár dnů je má. „Ale já to chci vidět teď, v tuhle chvíli. V tom je kouzlo toho systému,“ uvedl Grüner.

Náměstek prohlásil, že kraj vytvoří předpis, podle kterého budou zástupci krajských institucí ekonomická data na hejtmanství posílat. „Ale pravidelně. Řekneme jim, jaké informace chceme třeba každý týden například v pátek a v jaké podobě,“ uvedl Grüner.

Argumenty pro zavedení systému byly chabé, říká Karpíšek

Náměstek se domnívá, že takhle také vznikne jednotný informační systém. „Jenomže je to podstatně delší cesta. Ten systém je ovšem nutný, protože tady utíkají peníze bokem. Někde leží pět milionů, když je vedle v organizaci potřebujete. Pokud o tom nevíte, tak si je ani nemůžete vzít,“ uvedl Grüner. Poukazoval přitom na skutečnost, že krajské organizace nakupují materiál, služby nebo energie za různé ceny.

Pavel Karpíšek původní záměr kraje investovat zhruba 70 milionů do nákupu nového systému zpochybňoval už před několika měsíci.

„Pan náměstek Grüner pro to měl jediné dva argumenty. Tvrdil, že nedokážou, aby jim ředitelé organizací posílali data, kdy chtějí a jak chtějí. Druhý argument byl, že by byla škoda nevyužít evropskou dotaci. Taková argumentace byla strašně chabá,“ prohlásil Karpíšek.

Ten upozorňoval, že zástupci zřizovaných organizací si nedovolí požadavky hejtmanství na informace o hospodaření ignorovat. „Na účty už dnes každá účetní vidí on-line, takže informace o nich může kdykoli poslat. V každém případě utrácet za něco takového desítky milionů by byla úplná hloupost,“ konstatoval Karpíšek.