Staré noviny a letáky už Němčovicích neházejí do modrých kontejnerů. Na tento odpad zřídila radnice zvláštní nádoby, knihy, letáky a noviny chce prodat. Ilustrační snímek

Staré noviny a letáky už Němčovicích neházejí do modrých kontejnerů. Na tento odpad zřídila radnice zvláštní nádoby, knihy, letáky a noviny chce prodat. Ilustrační snímek | foto: Ladislav Němec, MAFRA

V Němčovicích třídí odpad po svém. Knihy, letáky a noviny prodají

  • 0
Radnice v Němčovicích na Rokycansku chce zpeněžit nepotřebné tiskoviny. Firma, která se stará o svoz tříděného odpadu, totiž obcím platí jen za papírové obaly. Němčovičtí proto budou letáky, noviny a knihy do sběrných surovin prodávat sami. Už na ně vyčlenili i zvláštní kontejner.

"Zjistili jsme totiž, že firma Eko-kom, která se stará o likvidaci tříděného odpadu, obcím platí jen za papírový obalový materiál a ne třeba za noviny, knihy nebo letáky. Proto si je budeme svážet do sběrných surovin sami. Teď neumím říci, jak to bude finančně vycházet, zatím plníme kontejner, který jsme na papír vyčlenili," popsal starosta obce s asi dvěma stovkami obyvatel, Karel Ferschmann.

Němčovice jsou výjimkou i v tom, že si sběrný dvůr provozují samostatně, bez svozové firmy.

Kilogram papíru se v současné době vykupuje za cenu od 0,5 do 1,50 koruny podle druhu.

Podobné opatření, jaké zavedli v Němčovicích, ale odmítá Marek Sýkora z Regionální rozvojové agentury Plzeňského kraje, který je také starostou Dobřan na Plzeňsku. Papír podle jeho slov může samostatně prodávat právě jen obec, která sběrný dvůr obhospodařuje sama.

"Větší obce si na provozování sběrného dvora najímají firmy zabývající se likvidací odpadu a ty neobalový papír odvážejí do papíren," vysvětlil Sýkora.

S firmou obhospodařující dobřanský sběrný dvůr má město smlouvu, že odebere všechen odpad. A co si s papírem firma udělá, je podle Sýkory jen její věc.

"Pouze s ní máme smlouvu, že se papír musí recyklovat, takže recyklační využití modrých kontejnerů je stoprocentní. Nemohou papír vyhodit nebo s ním topit," uvedl Sýkora.

Nemyslí si, že by se v nejbližší době někdo začal zabývat obalovým papírem, protože podle něj jsou v oblasti odpadů mnohem větší problémy.

"Svaz měst a obcí České republiky má dlouhodobě v požadavcích, aby se poplatky za likvidaci papíru týkaly i výrobců novin, knih či letáků, ale zatím se to nepodařilo prosadit," uvedl Sýkora.

Poplatky za likvidaci papíru by zdražily jeho výrobu

Jedním z důvodů podle něj může být, že hned poté, co by museli tito výrobci platit poplatky za likvidaci, zdražila by výroba papíru a tím by se zvedly ceny knih, novin i letáků.

Sýkora i přesto český systém likvidace vytříděného odpadu chválí. "Výrobci jsou povinni platit finanční prostředky za následné využití obalů společnosti Eko-kom, která na základě autorizace ministerstva životního prostředí plní povinnosti vůči EU, abychom dosáhli určitých recyklačních kvót. Eko-kom si nasmlouval sběrnou síť v obcích podle toho, kolik obyvatelé vytřídí. Od toho se odvíjí i odměna pro obce. Funguje to velmi dobře," popsal Sýkora.

Dobřany s 6 200 obyvatel Eko-komu ročně zaplatí milion korun za to, že sváží a likviduje tříděný odpad. Město pak od firmy dostává stejnou částku za odpad, který obyvatelé Dobřan vytřídí.

"Takže do systému tříděného odpadu vlastně žádné peníze dávat nemusíme, zatímco za likvidaci ostatního odpadu Dobřany platí svozové firmě pět milionů korun ročně," popsal starosta. Tuto sumu zaplatí obyvatelé Dobřan v poplatcích za likvidaci odpadu.