Hematologicko-onkologické oddělení Dětské kliniky FN Plzeň navštívila Vendula...

Hematologicko-onkologické oddělení Dětské kliniky FN Plzeň navštívila Vendula Svobodová, aby za nadaci Kapka naděje předala hračky a sedm monitorů životních funkcí. | foto: Ladislav Němec, MAFRA

Děti s leukémií budou v plzeňské nemocnici sledovat nové přístroje

  • 0
Sedm nových moderních přístrojů, které monitorují životní funkce, získalo Hematologicko-onkologické oddělení Dětské kliniky Fakultní nemocnice v Plzni. Dar v hodnotě více než půl milionu korun věnoval nadační fond Kapka Naděje.

"Přístroj, na který naše děti připojíme, monitoruje krevní tlak, srdeční akce, včetně EKG záznamu, saturaci krve. Tedy ty nejdůležitější životní funkce. Ty sledujeme u pacientů například po operačních výkonech nebo s těžkými infekcemi," popsal Tomáš Votava, vedoucí lékař oddělení.

Monitory, které nemocnice získala, jsou modernější než ty stávající a navíc od jednoho výrobce. "To je pro nás výhodnější i z hlediska kompatibility s centrálou," říká Votava.

Kapka Naděje spolupracuje s plzeňskou nemocnicí už pět let. "Doufám, že spolupráce bude pokračovat i nadále. Děláme to pro děti," říká prezidentka nadačního fondu Vendula Svobodová.

Kapka Naděje podporuje na třicet nemocnic po celé republice. Hematologicko-onkologické oddělení Dětské kliniky FN má čtrnáct lůžek.

"Většinou se nám tu ale nesejdou všichni v jeden den najednou. Snažíme se vést léčbu co nejvíc ambulantně," říká Votava s tím, že to je změna oproti minulosti. Dříve byl pacient po diagnostikování nemoci hospitalizován dlouhé měsíce. "Zjistili jsme, že to není nutné," dodává Votava.

Léčba je podle něj koncipovaná individuálně. "Jsme schopni dnes pomocí molekulárně-genetických metod určit, zda bude leukémie u pacienta na léčbu dobře reagovat, nebo zda můžeme očekávat nějaký problém," přibližuje lékař.

Až v případech, kdy se ukazuje, že nemoc bude vůči léčbě rezistentní, se přistupuje k léčbě cytostatiky, eventuelně k transplantaci kostní dřeně. Loni přijala nemocnice jedenáct nových pacientů s akutní lymfoblastickou leukémií, rok předtím to bylo pět.

"Zhruba 85 procent pacientů s tímto typem onemocnění se vyléčí. Za tu dobu, kdy se u nás léčí, prošly oddělením desítky a stovky dětí," říká Tomáš Votava a dodává, že nejčastěji nemoc propuká mezi třetím a čtvrtým rokem.