Vyjít na naučnou stezku lze i v Plzni. Trasa Údolím Úslavy začíná u kostela sv....

Vyjít na naučnou stezku lze i v Plzni. Trasa Údolím Úslavy začíná u kostela sv. Jiří na Doubravce. | foto: Ladislav Němec, MAFRA

V kraji vznikají nové naučné stezky o šumavské přírodě nebo sklářství

  • 0
Turisté, kteří se na cestách chtějí i vzdělávat, mají v Plzeňském kraji stále více možností. V poslední době tu totiž vzniklo velké množství naučných stezek. Jen během posledních tří měsíců přivítalo návštěvníky šest nových tras. Celkem je v kraji více než 80 naučných stezek.

„Nepamatuji se, že by naučné stezky v minulých letech vznikaly tak živelně. Začíná to připomínat boom rozhleden, který stále pokračuje. Je to ale sympatické a jsme za to samozřejmě rádi,“ řekl Josef Sýkora, předseda Klubu českých turistů. Právě toto sdružení má na starost značení tras a jejich údržbu.

Zatím posledním přírůstkem je stezka Údolím Úhlavy. Stala se poslední částí série čtyř říčních tras, které vedou Plzní a jejím okolím.

„Procházka od soutoku Úhlavy s Radbuzou za plzeňským Škoda sport parkem až k vrchu Valík zabere příjemné dvě hodinky chůze. Trasa dlouhá pět a půl kilometru vede proti proudu přes Hradiště, Černice a Radobyčice,“ představila novinku Pavlína Valentová z Útvaru koncepce a rozvoje města Plzně.

O pracovních táborech v období za druhé světové války se lidé dozvědí na stezce Kameny - Válečný průmysl v Holýšově na Domažlicku.

„Jednotlivá zastavení této zhruba jeden a půl kilometru dlouhé stezky v podobě kamenů opatřených vysvětlujícím textem připomenou místa, kde se za války nacházely pracovní tábory. Těch zde byla celá řada. Mimo jiné v nich pracovali italští, francouzští, chorvatští a ruští zajatci nebo říšské a protektorátní ženy,“ konstatuje starosta Holýšova Jan Mendřec.

Naučnou stezku jako dárek k 900. výročí od první písemné zmínky letos dostal Tachov. Trasa má délku 1,8 kilometru a vede na Vysokou. Součástí projektu byla i úprava památníku bitvy u Tachova.

Hned na tři zcela nové stezky mohou zájemci vyrazit na Šumavě. První z nich má název Po stopách zajíce a vede z vrcholu Špičáku od rozhledny na Rozvodí, přes Čertovo jezero a zpět k lanovce.

„Je na ní deset stanovišť s kvízem na téma zdejších rostlin, živočichů a dalších zajímavostí. Kdo správně odpoví, vyjde mu v tajence jméno nejchytřejšího zajíce u nás na Špičáku a v kase obdrží malý dárek,“ říká Radek Vaniš ze sportovního areálu Ski&Bike Špičák.

Další stezka provede turisty po okolí Hojsovy Stráže, její délka je 17 kilometrů. „Má jedenáct zastavení s informačními tabulemi, na některých místech jsou také odpočívadla. Jedno ze zastavení například připomíná hlásku protivzdušné obrany, která kdysi stávala v lesích poblíž obce,“ popisuje trasu železnorudský místostarosta Milan Kříž.

Zajímavostí je také betonová panoramatická mapa okolí, která byla před nedávnem obnovena.

Za 702 tisíc korun vznikla na Klatovsku také stezka Z Hamrů na Ostrý. Podle jejích autorů jde o náročnější trasu. Zároveň je ale bezpečná a zvládnou ji i rodiče s dětmi. Měří sedm kilometrů a zahrnuje čtrnáct informačních tabulí, dvě stání pro kola a čtyři odpočívadla.

Na vytvoření trasy spolupracoval i státní podnik Lesy ČR. Právě ten se výrazně podílí na faktu, že nových naučných stezek v regionu výrazně přibývá. Spuštěn byl totiž Program 2020 - zajištění cílů veřejného zájmu u Lesů ČR. „Ten slouží k podpoře a rozvoji veřejně prospěšných funkcí lesů,“ doplnila mluvčí Lesů ČR Eva Jouklová.

Na Tachovsku vznikla stezka věnovaná sklářství

Na území celé České republiky tak kromě naučných stezek vznikají také odpočinková místa nebo jsou udržovány a opravovány významné historické objekty.

Jedním z takových je i vzácná Arnoštova leštírna skla, která leží u Lesné na Tachovsku. Stavba je teď součástí nové stezky o sklářství v regionu. Lesy ČR do rekonstrukce stavby investovaly 890 tisíc korun. „Jen zastřešení a asanace vchodu do podzemí přišlo na 659 tisíc korun,“ informoval lesní správce z Přimdy Ludvík Jüthner.

Už loni se zvelebení dočkalo okolí zámku Kozel na Plzeňsku. Na trase vznikl vyhlídkový altán na Mariině skále a odpočinkové místo s názvem Mariino zátiší.
Především pro děti je pak určena stezka Loukou i lesem za pohádkou, jejíž start je ve Spáleném Poříčí.

V Plzeňském kraji momentálně funguje více než osmdesát naučných stezek. Jejich kompletní seznam najdete na internetových stránkách zde.