Divadlo by mělo být dokončené v dubnu příštího roku, kdy je v plánu zkušební provoz.

Divadlo by mělo být dokončené v dubnu příštího roku, kdy je v plánu zkušební provoz. | foto: Pavel Němeček, MAFRA

Na premiéru v gumákách? Stavba nového divadla v Plzni se komplikuje

  • 3
V dubnu 2014 má být zahájen zkušební provoz nového plzeňského divadla. Firma Hochtief hrozí, že neupraví prostory kolem něj. Zastupitelé totiž odmítají firmě proplatit vícepráce.

Stavba divadla v Plzni může dopadnout tak, že firma Hochtief dokončí samotný objekt, ale nedodělá terénní úpravy v okolí. Hochtief totiž žádal město o zvýšení konečné ceny, která dosahuje téměř miliardy korun s DPH, o 40 milionů formou takzvaných víceprací, které se předem nedaly předvídat.

Zastupitelé ale ve čtvrtek kývli jen na 18 milionů korun, které budou směřovat na divadelní technologie. Na 22 milionů za zemní vícepráce podle zastupitelů firma nárok nemá.

"Výsledek jednání zastupitelstva je pro nás překvapující. Zmíněné vícepráce byly totiž zdokumentovány a předloženy odpovědným zástupcům města. Nyní budeme pokračovat v souladu s uzavřenou smlouvou, nicméně neodsouhlasené vícepráce budeme dále uplatňovat," uvedl mluvčí Hochtiefu Michal Talián.

Divadlo by mělo být dokončené v dubnu příštího roku, kdy je v plánu zkušební provoz. Ten oficiální pak začne v září. Zda si budou muset vzít první návštěvníci holinky kvůli nedokončeným terénním úpravám, je zatím ve hvězdách. Hochtief je neoblomný.

"Pokud by vícepráce zaplaceny nebyly, dokončovací zemní práce provádět nebudeme," uvedl Talián. Zda je to jen nátlaková akce firmy, která by asi nechtěla, aby po ní zůstalo staveniště, se zatím úplně odhadnout nedá.

ČSSD a ODS se neshodnou

Jisté ale je, že požadovaných 22 milionů se stalo rozbuškou mezi ODS a ČSSD, které na plzeňské radnici vládnou v koalici. ČSSD je proti zaplacení částky, ODS, která v nedávných parlamentních volbách zažila debakl a proto se její pozice na radnici oslabila, je pro zaplacení.

Marně se však technický náměstek primátora Petr Rund (ODS) na čtvrtečním zastupitelstvu snažil přesvědčit své kolegy, aby pro zemní vícepráce zvedli ruku.

Proti proplacení byla i Jaroslava Maříková z opoziční strany Občané.cz, která prý za 20 let své politické kariéry nevěnovala žádnému usnesení tolik času. A nakonec došla k názoru, že chyba je na straně města.

"Ze sond, které provádělo město, vyšly tři položky, které se musely z prostoru odvézt - zemina a kamení, čistá stavební suť a takzvaná navážka. Přesto město firmě poslalo výkaz, ve kterém byly jen první dvě položky, za jejichž odvoz a skládkování se platí víc peněz," vysvětlila Maříková s tím, že nakonec se tedy levnější navážka ocenila vyšší sazbou jako dražší zemina nebo čistá stavební suť. "Z jakého důvodu to město udělalo? O tom se dá jen spekulovat," dodala Maříková.

"Není divné, že vám, pane Runde, nevěří ani vaši koaliční partneři z ČSSD?" reagoval zastupitel Michal Vozobule (TOP 09). "Vy se v koalici neumíte dohodnout na tom, jak hlasovat, a my z opozice za vás máme tahat horké kaštany z ohně?" tázal se exprimátor a zastupitel Pavel Rödl (Občané.cz).