Výstavba Nového divadla v Plzni.

Výstavba Nového divadla v Plzni. | foto: Ladislav Němec, MAFRA

Plzeňská radnice povolala právníky. Mají říct, co dál s Novým divadlem

  • 4
Kvůli problémům kolem stavby Nového divadla si radní Plzně objednají právnickou analýzu. Ta by měla pomoci vyřešit situaci kolem sporných víceprací, které by měly stát zhruba 40 milionů korun. Kromě asi 20 milionů za zemní práce, totiž visí otazník i nad již schválenými vícenáklady za kvalitnější divadelní techniku.

Byly vícepráce při stavbě Nového divadla v pořádku? Výsledek odborného posudku bude podkladem pro rozhodnutí zastupitelů například o tom, zda město firmě Hochtief zaplatí původně neplánované zemní práce za přibližně 20 milionů. O tom už zastupitelé jednají od listopadu.

Navíc visí otazník i nad proplacením dalších 20 milionů za nákup kvalitnější divadelní techniky kvůli náročnějším normám.

Její zaplacení sice už zastupitelé schválili loni v listopadu, ale peníze převedeny nebyly a je možné, že se objeví návrh, aby byl listopadový verdikt zrušen, protože stavební firma měla o příslušných normách vědět včas. Soutěž o zakázku vyhrál Hochtief s nabídkou 818 milionů korun.

Situaci kolem divadla vyhrotilo nedávné odvolání náměstka primátora Petra Runda z ODS, do jehož kompetence stavba spadala. Koalice ODS a ČSSD se v názoru na uhrazení víceprací rozcházela. ODS je proplatit chtěla, ČSSD to odmítala.

V posledních dnech navíc společnost Edifice construction & consulting, která plní funkci správce stavby, zaslala na radnici dopis, kde uvedla, že nároky firmy Hochtief nejsou opodstatněné (více o zprávě správce stavby čtěte zde).

Jenže zástupci společnosti Hochtief je považují za oprávněné a upozornili, že pokud se s radnicí nedohodnou na řešení problému s vícenáklady, může to stavbu zdržet a ohrozit termín otevření divadla plánovaný na 2. září.

"Situace kolem divadla je velmi komplikovaná. Bylo by vhodné nechat si zpracovat vnější pohled na tuto záležitost. Rada města rozhodla, že zadá analýzu advokátní kanceláři Kocián, Šolc, Balaštík, abychom ji měli do 13. března, kdy bude zasedat zastupitelstvo," prohlásil primátor Martin Baxa z ODS. Ten pokládá za důležité, aby byl dodržen zářijový termín otevření divadla.

Primátor se obává, že by nedodržení termínu mohlo ohrozit i evropskou dotaci 200 milionů, kterou město na stavbu získalo. "Zastupitelé se budou muset 13. března rozhodovat s ohledem na rizika, která různé postupy mohou přinést. A ta možná rizika postupem času narůstají," konstatoval Baxa.

Posunutí termínu by se mohlo ještě dojednat, míní náměstek

Náměstka primátora Martina Zrzaveckého z ČSSD zřejmě hrozba odložení termínu dokončení stavby a otevření divadla tak netrápí.

"Myslím, že na základě smlouvy neexistuje nárok přerušit práce nebo posunout termín dokončení. Domníváme se, že držíme lepší trumf než Hochtief. Nechci s nikým bojovat, ale zavázali se, že nám postaví budovu, která má evropský charakter díky tomu, že je součástí projektu Evropské hlavní město kultury 2015 a podobná stavba se posledních 20 let v České republice nestavěla," konstatoval Zrzavecký.

Náměstek tvrdí, že i kdyby se dokončení divadla odsunulo, nemuselo by to automaticky znamenat ztrátu dotace, protože by se posunutí termínu mohlo ještě dojednat.

"Prezentujeme, že je pro nás limitní termín 2. září. Ale tím jen nahráváme společnosti Hochtief. Já říkám, že to klidně může být 1. ledna 2015, klidně na jaře 2015. I ta Evropa nám to odpustí, když se to bude otevírat v roce, kdy tu bude probíhat Evropské hlavní město kultury 2015," prohlásil Zrzavecký. Zdůrazňuje, že podle něho je nejdůležitější, aby firma Hochtief postavila budovu za schválenou cenu.