Studie nového plzeňského divadla

Studie nového plzeňského divadla | foto: Helika

Nové dělení daní by Plzni vzalo miliardu. Ohrozí to investice i MHD

  • 2
Dluhy a žádné peníze na stavby? Osekaný provoz tramvají a trolejbusů a výrazně dražší jízdné? Stavba nového divadla ve hvězdách? Vypadá to jako katastrofická vize rozvoje města Plzně. Tato představa je ale reálná už od 1. ledna 2013.

Město čekají krušné časy, pokud ministerstvo financí prosadí v parlamentu svůj návrh na změnu systému financování obcí. Návrh postihuje největší česká města Prahu, Brno, Ostravu a Plzeň. Právě na Plzeň má ale dopadnout nejhůř, když ministerstvo počítá s tím, že příjmy města klesnou o 900 milionů korun, což je zhruba čtvrtina rozpočtu města.

Zástupci čtyř největších českých metropolí se chtějí záměru společně bránit. "Uděláme vše pro to, aby to neprošlo," prohlásil primátor Plzně Martin Baxa.

"Plzeň, Ostrava a Brno měly z minulosti uměle nastavené koeficienty, které je nepřiměřeně zvýhodňovaly. Ale i tak navrhujeme kompenzace během přechodného čtyřletého období," řekl ČTK mluvčí ministerstva financí Ondřej Jakob. Ten dodal, že návrh přivítali zástupci dalších měst, například Zlína nebo Liberce.

Velké investice jako divadlo nebo stadion město nezvládne

Primátor Plzně Martin Baxa upozorňuje, že pokud ministerstvo dokáže svou představu dotáhnout do konce, bude to mít na město zásadní dopad. Z velkých investic, kterými jsou přestavba fotbalového stadionu ve Štruncových sadech nebo připravovaná stavba nového divadla na Palackého náměstí, se mohou stát sousta, která radnice těžko stráví.

Bitva velkých

Návrh ministerstva o změně systému financování obcí se muže dostat do parlamentu ještě letos. Hlavní bitva o zájmy velkých měst se pak zřejmě odehraje ve sněmovně.

"Rekonstrukce stadionu je už tak rozběhnutá, že ji případný výpadek příjmů nemůže ohrozit. Tu doděláme. Ale jak by to bylo s divadlem, to je veliký otazník. Usiloval bych, aby se postavilo, ale bylo by to velmi obtížné," uvedl Martin Baxa.

Bývalý primátor Plzně Jiří Šneberger už zastupitelům připomněl, že obdobou situaci Plzeň zažila v roce 2000. Tehdy se rovněž měnil způsob rozdělování peněz obcím a doplatilo na to pět měst, která také protestovala. "A nebylo nám to nic platné," sdělil Šneberger. V roce 2000 proto příjmy města klesly o půl miliardy. "Pokud nyní přijde Plzeň o 900 milionů, bude muset výrazně omezit služby pro občany," konstatoval Šneberger.

Martin Baxa připustil, že pokles příjmů by se značně projevil například ve veřejné dopravě. "Na dopravní podniky jde z rozpočtu téměř miliarda korun ročně. Zřejmě by nám nezbylo nic jiného než škrtnout významnou část služeb, které dopravní podniky poskytují," vysvětluje Baxa.

Přitom tvrdí, že částečná změna systému financování je zapotřebí, protože některé obce jsou znevýhodněné. "Ale nesmí to být na úkor velkých měst. Ta prostě dlouhodobě vychází ze systému, který jim určil stát. Na to jsme nastavili systém financování a koncipovali podle toho služby, jaké poskytují dopravní podniky nebo třeba kojenecký ústav," konstatoval primátor Baxa.