Slavnostní otevření nové budovy Ústavu umění a designu Západočeské univerzity v...

Slavnostní otevření nové budovy Ústavu umění a designu Západočeské univerzity v Plzni na Borských polích. | foto: Ladislav Němec, MAFRA

Nové sídlo Ústavu umění a designu nese jméno slavného grafika Sutnara

  • 12
Ústav umění a designu ZČU má v Plzni na Borských polích nové sídlo. Moderní budova, která byla slavnostně otevřena ve čtvrtek, nese jméno významného plzeňského rodáka a mezinárodně uznávaného designéra Ladislava Sutnara. Objekt za 205 milionů korun bude sloužit pěti stovkám studentů.

Dosud se vyučovalo na osmi různých místech po Plzni, nyní je vše pod jednou střechou. Budova je důležitá ještě z jednoho důvodu. Nese jméno uznávaného designera Ladislava Sutnara.

Ač je původem z Plzně, v jeho rodném městě se o něm téměř neví. Kromě toho že ve čtvrtek získal Ladislav Sutnar in memoriam čestné občanství Plzně, byla odhalena jeho pamětní deska na rodném domě v Dominikánské ulici a začala výstava jeho plakátů v galerii v Jungmannově ulici, která též nese jeho jméno.

"Usilovali jsme o to s manželkou Elaine 40 let. Od roku 1976, kdy můj otec zemřel. Je to obrovská čest, že se takto do Plzně vrací," netajil nadšení Sutnarův syn Radoslav, který se čtvrtečního oficiálního programu osobně s manželkou zúčastnil.

I z tohoto důvodu ředitel Ústavu umění a designu Josef Mištera považoval den otevření nového sídla za opravdu významný. "Završuje se zároveň několik projektů, které jsme měli rozpracované," konstatuje Mištera s tím, že pocta Ladislavu Sutnarovi je jakýmsi zadostiučiněním.

Snaha "navrátit" slavného rodáka Plzni se podle něj ne všude setkala s kladným ohlasem. Iniciativy se ale ujal mimo jiné plzeňský primátor Martin Baxa, který považuje za důležité neustále si připomínat význam a odkaz osobností, jakou byl i Sutnar.

Sutnar strávil většinu profesního života ve Spojených státech

Ladislav Sutnar se narodil v Plzni v roce 1897, většinu svého profesního života strávil v USA. Sutnar bývá díky svým publikacím o grafickém designu považován za zakladatele grafického řešení tvorby budoucích internetových stránek.

Přelomová je ale i nová budova, stavba o rozloze zhruba 100 krát 40 a výšce 11 metrů je zajímavá jedinečnou a nevídanou dispozicí ateliérů, studií a dílen, která působí jako továrna na umění. Flexibilní dispozice umožňuje rychle měnit půdorys ateliérů, není problémem reagovat na proměnlivé potřeby studentů.

"Znamená to pro nás závěr jedné etapy rozvoje. Začínali jsme se třemi obory, nyní jich máme 26. Začínali jsme v několika místnostech na Klatovské, na konci jsme byli už na osmi místech. Nyní jsme ve své krásné budově, která je, myslím, unikátní," hodnotil Mištera, jehož dalším cílem je změna ústavu na samostatnou fakultu. I ta by nesla jméno plzeňského rodáka Ladislava Sutnara.