Noční obloha na Manětínsku plná hvězd.

Noční obloha na Manětínsku plná hvězd. | foto: Michal Bareš

Manětínsko je třetí oblastí tmavé oblohy v ČR, je tu vidět i Mléčná dráha

  • 14
Česká republika získala třetí oblast tmavé oblohy. Vyhlášena byla v pondělí na Manětínsku na severním Plzeňsku. Oproti dvěma stávajícím oblastem, Jizerské a Beskydské, zahrnuje výrazně větší území. Manětínsko patří k místům s nízkým světelným znečištěním a zachovalým nočním prostředím.

„Mezi hvězdáři je tato oblast známá pro svoji kvalitu noční oblohy. Rozdíl, třeba oproti Plzni, je veliký. To, co v Plzni vidět není, v Manětíně je,“ přiblížil Michal Bareš z České astronomické společnosti.

Manětínská oblast

Manětínská oblast tmavé oblohy o rozloze 346 km² zahrnuje obce Manětín, Nečtiny, Štichovice, Hvozd, Štědrá, Pšov, Bezvěrov, Krsy, Dražeň a část katastru Toužimi. Je devátou vyhlášenou oblastí v Evropě a šestačtyřicátou na světě. „Česká republika se tím dostala v Evropě na první místo v počtu oblastí tmavých obloh,“ řekl Pavel Suchan z Astronomického ústavu AV ČR. Další by podle něj mohly vzniknout v Podyjí či v NP Šumava.

Mapa manětínské oblasti tmavé oblohy.

Na mysli má například Mléčnou dráhu, ale i některé vzácnější jevy, jako je takzvané zvířetníkové světlo. A zatímco v Plzni uvidí člověk bez dalekohledu několik desítek hvězd, na Manětínsku jich bude na dva tisíce.

Dáno je to především nízkým osídlením oblasti. Hustota zalidnění je zde 13 obyvatel na kilometr čtvereční, republikový průměr činí víc než desetinásobek (133 obyvatel/km2).

„Navíc tady není příliš rozšířen průmysl, to je pochopitelně další zdroj světelného znečištění, jinde poměrně závažného. Zdálky jsou sice vidět velká města, protože jsou však daleko, lokálně je tu tma,“ řekl čestný předseda České astronomické společnosti Jiří Grygar.

Manětínská oblast tmavé oblohy byla vyhlášena na základě dohody deseti měst a pěti dalších subjektů. V současné době z toho pro ně neplynou žádné náklady navíc, měly by pouze zamezit nárůstu světelného znečištění.

Pokud v budoucnu obce budou chtít přistoupit k rekonstrukci veřejného osvětlení, měly by se řídit určitými pravidly.

„V každé obci se najde několik příkladů osvětlení, které je zastaralé nebo špatně namířené,“ hodnotí dnešní stav Michal Bareš a dodává, že špatně namířené světlo do zásadní míry ovlivňuje ráz noční krajiny. Může být vidět i na desítky kilometrů daleko.

Výměna veřejného osvětlení tu může zmírnit světelné znečištění o jednotky procent, maximálně o pětinu. „Byli bychom rádi, kdyby příkladu obcí na Manětínsku, které se rozhodnou svítit správně, následovala i větší města v okolí, Plzeň, Praha či Karlovy Vary,“ sdělil Michal Bareš.

Noční obloha na Manětínsku.
Světelné znečištění noční oblohy v Plzni.

Na snímku vlevo obloha na Manětínsku, vpravo obloha zasažená světelným znečištěním v Plzni.

Právě ta jsou na Manětínsku nyní zdrojem většiny světelného znečištění. Vyhlášení oblasti tmavé oblohy vítá také ředitel Hvězdárny a Planetária Plzeň Lumír Honzík.

„Ta oblast má už nyní několik astronomických aktivit, jsou tu opravdu dobré podmínky,“ říká Honzík a dodává, že by své aktivity v budoucnu rádi rozšířili. Ve všech zapojených obcích by se měly konat přednášky či přímá astronomická pozorování pro laickou veřejnost.