Klenotnice katedrály svatého Bartoloměje v minulosti ukrývala bohoslužebné

Klenotnice katedrály svatého Bartoloměje v minulosti ukrývala bohoslužebné náčiní, roucha a do konce 18. století také poklad Plzeňské Madony. | foto: Archiv architekta J. Soukupa

Při Noci kostelů se otevře i klenotnice katedrály svatého Bartoloměje

  • 0
Klenotnice katedrály svatého Bartoloměje v Plzni bude mimořádně otevřena pro veřejnost při tradiční Noci kostelů, která se koná tento pátek. Návštěvníci uvidí ojedinělý gotický nábytek. V minulosti místnost skrývala i bohoslužebné náčiní, roucha a do konce 18. století i poklad Plzeňské Madony.

Noc kostelů je tradiční akce, při níž se v neobvyklém nočním čase otevírají veřejnosti kostely a modlitebny. Jen v Plzeňském kraji se do akce zapojí více než devadesát svatostánků.

Návštěvníci se mohou těšit na koncerty, hudební a taneční vystoupení, komentované prohlídky, výstavy, programy pro děti a řadu dalších zajímavostí, včetně otevření obvykle nepřístupných prostor.

Kostel a hřbitov U Všech svatých v Plzni na Roudné.

"V katedrále svatého Bartoloměje v Plzni bude již v pátek odpoledne otevřena pro veřejnost velice zajímavá půda kostela, která nese ještě středověké prvky. Večer se poprvé zpřístupní prostor klenotnice nad sakristií, která je dodnes vybavena unikátním gotickým nábytkem," říká mluvčí Biskupství plzeňského Alena Ouředníková.

Protože bude o prohlídky klenotnice pravděpodobně velký zájem a skupinky budou omezené, doporučují organizátoři, aby si zájemci včas vyzvedávali vstupenky.

Mnohé svatostánky chystají pro návštěvníky pestrý program. Kostel Nanebevzetí Panny Marie ve Františkánské ulici v Plzni nabídne poutníkům mimo jiné posezení a osvěžení v čajovně v sakristii, workshop a komentované prohlídky.

Kostel Všech Svatých na Roudné zase láká na prohlídku kostela i přilehlého hřbitova s odborným výkladem.

U kostelů v Plzni bude sedmnáct skrytých pokladů

Meditační zahrada s kaplí sv. Maxmiliána Kolbeho v Plzni-Doudlevcích, která bude výjimečně přes noc osvětlená, zve od půl desáté na večerní procházku.

Děti mohou od pátku až do neděle pátrat po skrytých pokladech v poutnických schránkách u sedmnácti kostelů v Plzni.  

Kostel Nejsvětější Trojice a sv. Šimona a Judy v Dýšině připravil program ve farní zahradě a patnáct minut před 23. hodinou tu začne noční putování s loučemi po hřbitově. "Provedeme vás po hrobech významných osobností pohřbených na dýšinském hřbitově," slibují organizátoři.

Klatovské katakomby.

V Klatovech se kromě kostela Neposkvrněného početí P. Marie a sv. Ignáce otevřou veřejnosti i zdejší katakomby.

Vytrvalci Noci kostelů, kteří navštíví během akce více jak deset kostelů, získají Certifikát poutníka. Poutníci si také mohou odnést tématické pexeso, exkluzivní pohlednice a pamětní razítka. Seznam kostelů, které se akce účastní, a jejich program najdete na webu Noci kostelů.

Zároveň s Nocí kostelů se letos koná i Muzejní noc. Program připravilo Západočeské muzeum, Národopisné muzeum Plzeňska, Muzeum loutek, ale také Západočeská galerie v Plzni a Galerie města Plzně.

Noční návštěvníky také přivítá Plzeňské historické podzemí či Pivovarské muzeum. Připraveny jsou i prohlídky Plzeňského Prazdroje. Pro účastníky muzejní noci bude od 18 hodin do páteční půlnoci městská hromadná doprava v Plzni zdarma. Program Muzejní noci najdete zde.