Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Jiří Bervida, MAFRA

Kdo chce, pracuje, tvrdí úřady. V kraji je rekordně nízká nezaměstnanost

  • 4
Oživení ekonomiky přineslo v Plzeňském kraji rekordní snížení nezaměstnanosti. Ta je v některých okresech na tak nízké úrovni, že na úřadech práce zůstávají v evidenci většinou jen ti, kterým se pracovat nevyplatí.

Na rokycanském úřadu práce je zaregistrovaných 1340 lidí. Podíl nezaměstnaných se v okrese v květnu snížil z dubnových 3,9 na 3,6 procenta. Většina uchazečů, kteří jsou stále v evidenci, ale podle Jana Korandy, zástupce ředitelky úřadu práce v Rokycanech, pracovat nechce. Chodit do zaměstnání se jim takzvaně nerentuje.

Nezaměstnaní v Plzeňském kraji

Podíl nezaměstnaných v Plzeňském kraji se v květnu snížil z dubnových 4,9 na 4,6 procenta, před rokem činil 5,6 procenta. Nezaměstnanost klesla ve všech sedmi okresech Plzeňského kraje. Nejvíce, o tři desetiny procentního bodu, na Tachovsku, Rokycansku a také na Klatovsku.

„Míra nezaměstnanosti 3,6 procenta je určité dno. Nezaměstnaní jsou nezaměstnatelní, většina nechce pracovat, nevyplatí se jim to, protože dostanou víc na dávkách, než kdyby šli dělat nekvalifikovanou práci,“ vysvětlil Koranda.

Když se podle něj sečtou všechny dávky, které lze pobírat - například doplatek na bydlení či rodičovské příspěvky, lze získat kolem 10 500 korun měsíčně. Přitom minimální mzda je 9200 korun.

Koranda říká, že nejhůře placené jsou prodavačky a zaměstnanci v pásové výrobě. „Když vezmu jako příklad prodavačku se dvěma dětmi, bere 11 tisíc korun měsíčně, nezaměstnaná na hmotné nouzi dostane zhruba 13 tisíc korun,“ uvedl zástupce ředitelky. Lidem u pásu platí zaměstnavatelé 11 až 15 tisíc korun podle náročnosti práce.

Zaznívají i názory, že v Česku jsou nízké mzdy, protože si lidé o vyšší neumějí říci, nebo že jsou na vině odbory, které vyšší mzdy neumějí se zaměstnavateli vyjednat. S tím ale Koranda nesouhlasí.

„Důvodem nízkých mezd je, že v Česku je řada cizinců, kteří jsou ochotní za minimální mzdu pracovat. Řeč je o Rumunech nebo Ukrajincích, kteří jsou na trhu k mání a kteří by měli v rodných zemích daleko nižší plat. Když se srovná počet nezaměstnaných v okrese Rokycany, hrubým odhadem je tady jednou tolik pracujících cizinců,“ doplnil Koranda.

Podle Tomáše Moravce z krajské pobočky úřadu práce nezaměstnanost v Plzeňském kraji klesla díky dostatku zakázek ve firmách a plnému rozběhu sezonních prací ve stavebnictví, lesnictví a zemědělství. „V červnu by měla nezaměstnanost stagnovat, možná se ještě o desetinu sníží,“ řekl Moravec.

Nové zaměstnance přijímá například rokycanský Borgers, který je jedním z největším výrobců netkaných textilií do interiérů automobilů. Letos chce podnik zaměstnávající 2600 lidí přijmout dalších sto pracovníků.

Důkazem, že se firmám daří, je i větší počet letních a celoročních brigád v kraji. Je to dáno nejen nárůstem zakázek firem, ale i nedostatkem pracovníků, které by chtěly podniky přijmout natrvalo.

Díky tomu, že podniky mají výrobní špičky kromě konce roku také v létě, mají studenti větší šance než dříve. „Hodně firem už má špičku také přes léto, což dříve nebývalo. Protože už neexistují celozávodní dovolené, potřebují náhrady za trvalé zaměstnance, kteří si chtějí vzít volno,“ řekla Jana Stockertová z personální agentury Hofmann Personal.

,