Zoolog Luděk Bufka provádí pravidelný monitoring netopýrů žijících na území...

Zoolog Luděk Bufka provádí pravidelný monitoring netopýrů žijících na území Šumavy. | foto: Ladislav Němec, MAFRA

Netopýrů na Šumavě přibývá, oblíbili si tunel Schwarzenberského kanálu

  • 0
Populace netopýrů na Šumavě i v podhůří v posledních dvaceti letech narůstá, vyplývá ze sčítání a sledování těchto chráněných savců. Odborníci pravidelně monitorují asi 80 zimovišť. Mezi nejobsazenější lokality patří okolí Kašperských Hor, Sušicko nebo tunel Schwarzenberského kanálu.

Odborníci v těchto dnech sčítají netopýry na místech, kde naši jediní létající savci zimují. Netopýry samozřejmě pouze vizuálně kontrolují, aby je zbytečně nerušili v době hibernace, určují jejich druh a počty. Definitivní výsledky budou známé na počátku dubna.

Už teď je ale jasné, že počty netopýrů na území Šumavy stále mírně narůstají. Výjimkou jsou jen některé druhy jako například netopýr dlouhouchý.

Netopýři na Šumavě

Na Šumavě dnes žije 17 druhů netopýrů. Nejpočetnější jsou netopýři velcí, vodní a řasnatí. V celém Česku pak odborníci evidují ještě o osm druhů více, všechny druhy netopýrů jsou přísně chráněné.

"Dochází k mírnému nárůstu počtu netopýrů nejen v oblasti Národního parku, ale prakticky na celé Šumavě, včetně jejího podhůří. Netopýři jsou modelová skupina zvláště chráněných druhů živočichů a velmi zajímavá skupina savců, kteří jsou navíc i citlivými indikátory změn prostředí a zdraví krajiny," vysvětlil Luděk Bufka zoolog Národního parku Šumava, který monitoring netopýří populace provádí.

Společně s Pošumavím je pravidelně monitorováno asi osmdesát zimovišť. V současné době se na území Národního parku nebo CHKO Šumava nacházejí dvě velmi významná zimoviště, kde žije okolo stovky netopýrů během zimy a pak další s několika desítkami jedinců.

Sčítání netopýrů

Populaci na jednotlivých zimovištích odborníci obvykle sčítají jedenkrát, výjimečně několikrát za zimu. 

Mezi nejobsazenější lokality patří okolí Kašperských Hor, Sušicko nebo tunel Schwarzenberského kanálu.

"Letošní teplá zima se projevuje v menší početnosti jedinců některých druhů na hlavních zimovištích, kteří zatím patrně využívají ve větší míře drobné alternativní úkryty," popsal Luděk Bufka.

S výzkumem netopýrů na Šumavě začali zoologové už v šedesátých letech minulého století. Mezi zajímavosti z posledních let patří například nálezy výrazně teplomilného netopýra brvitého či nárůst populace netopýra parkového. Zoologové také zaznamenali netopýry migrující z Lotyšska.