Netopýři v létě létají do chodeb i bytů otevřenými nezabezpečenými okny. Rádi si pak zalezou třeba do lustru. Na snímku šéf záchranné stanice živočichů Karel Makoň. | foto: DESOP Plzeň

Netopýři berou plzeňské byty útokem a je jich dvakrát víc než obvykle

  • 7
Netopýři hvízdaví jsou v posledních týdnech častými hosty plzeňských domácností a bytových domů. Podle Karla Makoně ze Záchranné stanice živočichů se do lidských obydlí dostávají nezabezpečenými okny a letos je těchto případů mnohem více než v předchozích letech.

„Počty nezvaných nočních návštěvníků jdou v Plzni do stovek, nezabezpečené prostory berou netopýři hvízdaví útokem. Problém se týká celé Plzně, mezi tradiční lokality patří střed města, Bory, Slovany, Skvrňany a Lochotín,“ konstatuje šéf Záchranné stanice živočichů Karel Makoň.

Podle jeho slov nejvíce volají lidé z domů a budov, kde už pracovníci záchranné stanice zasahovali v předešlých letech několikrát.

„Jedná se o stále stejný problém. Otevřená nezabezpečená okna v kombinaci se schodišťovým osvětlením, televizí či rozsvícenou lampičkou, která láká hmyz. Za hmyzem pak nalétají netopýři a obsadí jak chodby obytných domů, tak i jednotlivé byty. Většina lidí volá i s banalitami, kdy jim do bytu vlétne jeden či menší skupina netopýrů,“ popsal Makoň, který měl v poslední době během jedné noci i několik desítek zmeškaných hovorů od oznamovatelů.

Podle jeho slov nyní pracovníci stanice k ohlášeným případům nevyjíždějí. Už přes den mají spoustu práce a není v jejich silách držet ještě noční služby. Stejně tak netopýry neodchytávají ani hasiči. 

„Volajícím se snažím vše vysvětlit. Většinou se lidé netopýrů jen zbytečně bojí a ve finále to podle našich instrukcí zvládnou sami. Nic jiného jim totiž také nezbývá,“ podotkl Makoň.

Upozornil, že letošní případy jsou extrémní i co do počtu netopýrů hvízdavých v objektech. „Troufám si říci, že je to dvakrát víc než obvykle. Počítám, že tento stav potrvá do ochlazení a do doby, než se netopýři z města přesunou na zimní kolonie. Termínově bych to viděl ještě na dva až tři týdny a pak by měl být klid,“ míní Makoň s tím, že do té doby je třeba vydržet a hlavně ochránit svůj majetek preventivně.

V minulosti už zvířecí záchranáři v Plzni zaznamenali řadu případů, kdy měli lidé v bytě desítky netopýrů. Rádi si hledají vyvýšená místa, kde se mohou zavěsit, vybírají si záclony, lustry, obrazy a různé štěrbiny.