Náhradní máma krmí osmigramového netopýra vodou s medem a mlékem

  • 2
Jako netopýří matka se zřejmě zapíše do historie plzeňské zoologické zahrady ošetřovatelka Anna Vainarová, která se ujala opuštěného mláděte mininetopýra. Tento živočich se nazývá glosofága lesní a je kriticky ohroženým druhem kaloně žijícího v Jižní Americe.

V plzeňské zoo, která jako jediná v Česku tyto netopýry chová, se totiž stalo to, co se občas v přírodě stává. Matka se o mládě přestala starat.

Novou mámu našlo tohle osm gramů vážící mládě právě v ošetřovatelce Anně Vainarové, která se ho ujala a snaží se ho odchovat.

"Když se mládě neudrží a je slabé, tak se stává, že se ho matka neujme. Další možností je, že je matka slabá, nebo narazila do stěny, mládě se leklo a pustilo se jí," líčí obětavá ošetřovatelka.

Netopýr Bucifal

Pěticentimetrového netopýrka pojmenovala Bucifal. "Vzhledem k tomu, že nemá křestní list, tak tipuji, že jsou mu tři neděle. Já ho mám dvanáct dní," odhadla žena, jejímž údělem prý v těchto dnech je sžít se s mládětem natolik, že vycítí všechny jeho potřeby.

"Značně nervozní byl z toho, když jsem se ho snažila zvážit, z váhy totiž hned zdrhnul," řekla ošetřovatelka, která si mládě bere i domů, kde bydlí v klícce. Netopýr je buď zavěšený nebo po ní leze.

Každé dvě hodiny dostává Bucifal vodu s medem, s nektarem a kondenzovaným mlékem, což si ošetřovatelka míchá sama.

"Ze začátku jsem mu to dávala na dlaň, ale protože jsem neměla kontrolu, kolik toho spotřebuje, tak jsme zavedli krmení z mističky, kterou představuje víčko od PET lahve," popsala Vainarová, podle níž netopýr zpočátku snědl desetinu gramu za dvě hodiny, teď to prý dotáhl na dvojnásobek. 

V expozici Podzemní svět chová plzeňská zoo 21 kusů glosofág, nyní má pět mláďat, tím posledním je právě Bucifal.