Nemocnice Planá

Nemocnice Planá | foto: archiv MF DNES

Nemocnice v Plané bude, ale kraj musí jinde škrtat

  • 0
Tachovsko se možná dočká spádové nemocnice s lůžky placenými zdravotní pojišťovnou. Podmínkou ale je, že krajský úřad musí přesunout lůžkovou kapacitu z jiných nemocnic, kde není dostatečně využita.

Dlouholetý politický evergreen – otevření spádové nemocnice na Tachovsku, začíná mít po osmi letech od zavření zkrachovalé plánské nemocnice konkrétní obrysy.

Pokud chce Plzeňský kraj lůžka placená zdravotní pojišťovnou na Tachovsku mít, a místní starostové na to léta tlačí, bude zřejmě muset udělat složité politické rozhodnutí. Říci, v které krajské nemocnici lůžkovou péči omezí a těmito postelemi pak obohatí péči na Tachovsku. VZP totiž nová lůžka v kraji povolit nechce.

„Nabídli jsme krajskému úřadu, že v nemocnici Planá umožníme rozšířit portfolio služeb o akutní lůžka chirurgie a interny, hrazená ze zdravotního pojištění,“ uvedl Lumír Žila, zástupce pražské obchodní firmy FFUS, která nemocnici vlastní.

Přesunou lůžka ze Stodu?

Problém rozšíření lůžkové péče je podle Žily ale v tom, že na zvýšení počtu nemocničních lůžek pojišťovna v kraji nekývne, protože nabídka je v kraji celkově víc než dostatečná. Takže jedinou možností je přesun lůžkové kapacity z jiného zařízení v kraji, kde nejsou lůžka dostatečně využita.

Příkladem je podle Žíly například nemocnice Stod, ale podobně jsou na tom i Klatovy a Rokycany. „Přesun lůžkové kapacity je politické rozhodnutí, které musí vyřešit kraj a domnívám se, že k tomu v dohledné době dojde,“ podotkl Žila.

Plánská nemocnice je obyvatelům Tachovska bližší

Podle něj pro plánskou nemocnici mluví to, že je dopravně i tradicí blíže obyvatelům Tachovska než nemocnice v Mariánských Lázních, která má o navýšení počtu lůžek také zájem.

„Protože tu už nemocnice existovala, tak jsou na toto místo lidé zvyklí. Navíc je tu dostatek prostoru pro široký rozvoj dalších zdravotnických služeb,“ vysvětlil Žila.

Krajský radní pro zdravotnictví Václav Šimánek je také přesvědčen, že nová lůžka Tachovsko potřebuje. Proto nyní čeká na návrhy Plánské nemocnice a Nemocnice Mariánské Lázně, kterou letos v září ovládla společnost Asklepion televizního moderátora amagnáta v oboru estetické chirurgie Romana Šmuclera.

„Mají za úkol předložit návrhy a komise krajského úřadu pak posoudí, co je pro Tachovsko výhodnější. Velký důraz budeme klást na kvalitu,“ uvedl Šimánek. Konkrétnější být nechtěl. Pouze uvedl, že i kdyby byla nemocnice sebeblíže k lidem, tak to nepomůže, protože bez kvality raději sednou do auta a odjedou jinam.

ZATÍM JEN JEDNODENNÍ CHIRURGIE A DIP

Tříhektarový areál zkrachovalé nemocnice koupila FFUS před třemi lety za 40 milionů korun. Do úprav nejnovějšího pavilonu vložila přes 80 milionů korun.

Prvního pacienta po sedmiletém přerušení péče přijala nemocnice loni v srpnu. Nestátní zdravotnické zařízení Swiss Med Clinic provozuje v moderních prostorách nemocnice oddělení takzvané jednodenní chirurgie a oddělení dlouhodobé intenzivní péče a ambulance chirurgických oborů.

"Přijímá občany Tachovska, kterým výkony hradí zdravotní pojišťovny, a spolupracuje i s agenturami, organizujícími zdravotní turistiku. Prostory v nemocnici si pronajímají další zařízení, například Poliklinika Tachov, kliniky plastické chirurgie a oční klinika," doplnil Žila.

Nyní je v nemocnici 45 lůžek v moderních nadstandardních pokojích, rekonstrukcí další budovy v areálu lze kapacitu v krátkém čase zvýšit o dalších 60, potřebných pro umístění krajem a občany poptávaných oddělení.