Pacienti i personál lůžkového oddělení nemocnice v Klatovech odmítají přesun do nové budovy. Petice už má dva tisíce podpisů.

Pacienti i personál lůžkového oddělení nemocnice v Klatovech odmítají přesun do nové budovy. Petice už má dva tisíce podpisů. | foto: Martin Polívka, MF DNES

Pacientka Klatovské nemocnice bojuje za oddělení, kde ji roky léčí

  • 0
Proti stěhování oddělení tuberkulózy a respiračních onemocnění Klatovské nemocnice bojuje pacientka Pavla Kalistová. Obává se přenosu plicních infekcí v nové budově a snížení komfortu pacientů. Sepsala proto petici. Rozpačití jsou i hygienici. Vedení nemocnice ale ujišťuje, že o pacienty bude dobře postaráno.

Pavla Kalistová, která je odkázaná na invalidní vozík, se na oddělení tuberkulózy a respiračních onemocnění (TRN) léčí dvanáct let. Zdejší péče jí vždy vyhovovala. Říká, že už několikrát jí tu zachránili život.

Plánované změny v ní ale vyvolávají obavy. Bojí se mimo jiné možného přenosu plicních infekcí v nové budově, jelikož ta má jeden systém klimatizace.

"Nechci, aby se například moje neteř nakazila tuberkulózou, jen proto, že nemocnice ušetří," říká žena. Také se obává, že nemocnice nezajistí dostatek lůžek a má starost o pohodlí zejména handicapovaných pacientů. Petici, kterou iniciovala, už podepsaly dva tisíce lidí.

Rozpaky nad chystaným stěhováním nemocných neskrývají ani hygienici. "Situaci mohou komplikovat pacienti s tuberkulózou nebo jiným infekčním onemocněním, které se může projevit až za delší dobu," uvedl epidemiolog Petr Pazdiora z Krajské hygienické stanice Plzeň.

Zástupci nemocnice ale ujišťují, že o pacienty s tuberkulózou bude dobře postaráno. "Pro ty umíme vytvořit izolované pokoje nebo lůžka," řekl Jiří Kokoška ze Zdravotnického holdingu Plzeňského kraje.

Podle epidemiologa Pazdiory však původní projekt výstavby hlavní budovy nemocnice nepředpokládal kumulování pacientů na jedno místo.

"Zatím nás o připravovaných změnách nikdo oficiálně neinformoval. Až se tak stane, bude nutné zhodnotit, jak se plánované změny dotknou nejen bezpečnosti ostatních pacientů, ale i zdravotnických pracovníků," dodal Pazdiora.

Oddělená budova, kde se nyní pacienti s respiračními chorobami léčí, prošla v roce 2001 rekonstrukcí za 26 milionů korun. Odpovídá hygienickým parametrům lůžkového plicního oddělení a splňuje i požadavky infekčního oddělení.

Infekční pavilony by měly být odděleny od zbylých částí nemocnice. Například pokoj určený pro pacienty s infekčními respiračními nemocemi má mít vybudovanou hygienickou smyčku, která je u těchto pokojů povinná. Tuto podmínku však nesplňuje interna, kam by měli být někteří z pacientů TRN přestěhováni.

"Ke smyčce se průběžně vyjadřuje hygienik. Bude odpovídat všem požadavkům. Už se ladí jen detaily," konstatoval Kokoška.

Podle Kalistové hrozí pacientům snížení komfortu

Interní oddělení v nové budově nemocnice má poskytnout 14 lůžek pacientům z TRN. Komplikované případy převezme anesteziologicko-resuscitační oddělení nebo jednotka intenzivní péče. Přitom by i nadále o pacienty s respiračními onemocněními pečovali lékaři z plicního oddělení.

Pacientka Kalistová upozorňuje, že se může po přesunu oddělení do nové budovy snížit komfort pokojů, který je nyní na vysoké úrovni. "Kupříkladu na interně, kam se mají lůžka přesunout, je mezi postelemi mezera stěží na židli. Já jsem vozíčkář a mezi postele ani nezajedu. Na plicním ano," sdělila.

Mluvčí zdravotnického holdingu ovšem poukázal na dobrou vybavenost pokojů v nové nemocnici, která byla otevřena loni na podzim.

"Pokoje jsou na evropské úrovni. Nová je nejen stavba, ale též vybavení - elektronicky polohovatelné postele, nábytek, sociální zařízení, v každém pokoji je televizor, připojení na datovou síť, pokoje jsou prostorné, aby byla dostatečně široká ulička mezi lůžky, je tam noční osvětlení," popsal Kokoška.

Nemocnice by mohla ušetřit až pět milionů korun

Redakce MF DNES chtěla zjistit, jak se na plánovanou změnu dívají zaměstnanci oddělení TRN, ale ti se báli odpovídat. Odvolávali se na ředitele nemocnice Františka Lešundáka, ten se však odmítl k problematice vyjádřit.

V původním projektu nové klatovské nemocnice se nepočítalo s pobytem pacientů plicního oddělení v jedné budově s ostatními. Plánem na přesun se vedení nemocnice snaží ušetřit peníze a reagovat na požadavky ze strany ministerstva zdravotnictví a zdravotních pojišťoven snížit počet akutních lůžek.

"Pokud má nemocnice ušetřit provozní náklady, je racionální, že čím méně objektů spravuje, tím je provoz efektivnější. Lze tak ušetřit hodně peněz na energiích. Jsem přesvědčen, že vedení nemocnice přesun pacientů zajistí i z medicínského hlediska," komentuje Pavel Karpíšek, předseda výboru pro zdravotnictví za ODS.

Podle Jiřího Kokošky by nemocnice přesunem mohla ušetřit tři až pět milionů korun ročně.