Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Rakoviny prostaty přibývá, lékaři už ale umí najít přesné místo nádoru

  • 0
Urologická klinika Fakultní nemocnice v Plzni přijala za posledních deset let deset nových lékařů. Jedním z důvodů je zvyšující se výskyt rakoviny prostaty. Lékaři nyní začnou používat novou vyšetřovací metodu, která sníží počet biopsií.

„Přibývá urologicky nemocných pacientů. Je to dáno tím, že populace stárne a pacienti se dožívají svých urologických diagnóz,“ vysvětlil Viktor Eret, zástupce přednosty Urologické kliniky FN v Plzni.

Podle něj v současné době lékaři na klinice evidují o třetinu více nádorů prostaty než před deseti lety. V minulém roce provedli 121 laparoskopických radikálních prostatektomií neboli vyoperování prostaty kvůli nádoru, letos k 8. listopadu už to bylo 127 případů.

Biopsií, což je diagnostická metoda ke zjištění nádoru, nyní na klinice provádějí ročně 350. To je dvakrát tolik než před deseti lety. „Každý rok evidujeme nárůst urologických onemocnění. Také letos už se poohlížíme po dalším novém urologovi,“ popsal Eret.

Od poloviny minulého roku má klinika další oddělení, celkem tedy disponuje 70 lůžky. Tím se stala největší urologickou klinikou v Česku.

Zařízení se tak snaží zrychlit vyšetřování. K tomu má posloužit i nová metoda, takzvaná softwarová fúze, kterou na klinice budou využívat během několika měsíců.

Lékaři sníží počet nepříjemných biopsií

Dosud byla diagnostika rakoviny prostaty ve FN Plzeň postavena na sonografickém vyšetření a na několika odběrech vzorků pomocí biopsie. Při té se kousky tkáně odebírají speciální jehlou přes konečník, a to z různých míst prostaty.

Pacienti už nemusejí mít z vyšetření obavy. Díky softwarové fúzi, která zajistí propojení výsledků magnetické rezonance a sonografického vyšetření, lékaři přesně zjistí, kde se ložisko nachází.

„Pak lze cíleně odebrat vzorek z podezřelé léze nebo uzlíku, který může být rakovinou. Sníží se tím počet nepříjemných biopsií. Také se zlevní diagnostika,“ vysvětlil Eret.

Nyní se podle něj dělají v průměru dvě až tři biopsie než se u pacienta zachytí nádor.

Výhodou pro lékaře i pacienta podle Ereta je, když přijde na vyšetření včas. To znamená v době, kdy je nádor malý, o velikosti od pěti milimetrů do jednoho centimetru. Pak nejen, že se zvětší pravděpodobnost vyléčení, ale i toho, že po operaci zůstane pohlavní orgán plně funkční.

Před deseti lety na prevenci nechodil skoro nikdo

„Stále více pacientů přichází v časném stádiu onemocnění. Díky tomu můžeme provést nervy šetřící výkon. Když provedeme šetrný výkon, je vyšší pravděpodobnost, že i po operaci bude mít pacient zachovanou erekci,“ popsal Eret.

Přednosta onkologické kliniky FN Jindřich Fínek uvedl, že včas přichází 60 až 70 procent pacientů. Před deseti lety ale většina nemocných svůj stav řešila až v době, kdy už nemohli kvůli nádoru močit nebo když metastázoval do kostí. Preventivně tehdy nepřišel téměř nikdo.

„Každý z nás lékařů nejraději léčí zdravého člověka. A v tomto případě přijde zdravý chlap, který má jen malý karcinom prostaty a ten mu vyléčíme na sto procent,“ uvedl s nadsázkou Fínek.

Základem prevence rakoviny prostaty a varlat je test PSA, který by měl provést praktický lékař při pravidelné preventivní prohlídce. Když jsou hodnoty zvýšené, následují kontrolní testy PSA a biopsie. Podle Ereta ale ne všichni praktici PSA provádějí. Pak by si měl pacient test vyžádat. Další možností je vyměnit praktického lékaře.