Sestra Libuše Jiránková pracuje na interně stodské nemocnice už 50 let, od doby kdy špitál začal přijímat první pacienty. Snímek pochází z roku 1963.

Sestra Libuše Jiránková pracuje na interně stodské nemocnice už 50 let, od doby kdy špitál začal přijímat první pacienty. Snímek pochází z roku 1963. | foto: nemocnice-stod.cz

Sestřička slaví se stodskou nemocnicí. Obě jsou ve službě padesát let

  • 3
Nemocnice ve Stodu na Plzeňsku slaví padesát let. V budově, jejíž stavba trvala sedm let, mají pacienti k dispozici internu, chirurgii, gynekologii a pediatrii. Se stodským špitálem spojila svůj život i zdravotní sestra Libuše Jiránková. Od otevření nemocnice pracuje na zdejší interně.

Stodská nemocnice byla otevřena v říjnu 1963 a od listopadu téhož roku začala všechna tehdejší oddělení přijímat pacienty.

Nejvýznamnější érou nemocnice byla 70. léta, a pro nemocnici dobrý byl i rok 2008, kdy zařízení prošlo rozsáhlou rekonstrukcí.

Problémy ale měla v roce 1984, kdy vichřice utrhla střechu, a loni, kdy hrozilo významné omezení nebo úplné ukončení provozu.

Stod zvítězil nad Přešticemi, byl blíž horníkům

O stavbě nemocnice na jižním Plzeňsku, kde v menších městech vyrůstala nebo se plánovala výstavba sídlišť, se rozhodovalo v polovině 50. let. Zvažovaly se dvě lokality: Přeštice a Stod.

Nakonec "zvítězil" Stod, protože byl blíže k dolům ve Zbůchu, Tlučné či Stříbře, kde hrozilo větší nebezpečí úrazů. Nemocnice také měla horníkům zajišťovat i preventivní péči.

Výstavba nakonec trvala sedm let. Stavělo se podle téměř stejných architektonických návrhů, dle kterých před tím vyrostla nemocnice v Rokycanech (otevřena 1957) a paralelně v Hořovicích (1962).

Stodská nemocnice

Tyto nemocnice měly jako jedny z prvních v zemi tvar písmene H a moderní uspořádání. V přední části je ambulantní trakt, v zadní lůžka a mezi nimi specializované laboratoře a další pracoviště včetně operačních sálů.

Stejně jako v Rokycanech a Hořovicích tak i ve Stodu fungovaly od otevření čtyři základní obory - chirurgie, interna, gynekologie a pediatrie. Nabízely přes dvě stě lůžek.

V nemocnici pak pracovaly zhruba tři stovky lidí. Všechna zmíněná oddělení jsou v nemocnici ve Stodu nepřetržitě až dosud. Jen v roce 1995 ještě přibyla lůžka následné péče.

Dříve jsem museli návštěvy bez pardonu vyhazovat, říká sestra

V 70. letech se ve Stodu rodilo až tisíc dětí ročně a novorozenecké oddělení mělo 30 lůžek. Dětské oddělení jich tak mělo celkem padesát.

"Díky novým vyšetřovacím metodám a novým lékům je dnes doba léčení podstatně kratší. Navíc zdravotní problémy, které v minulosti vyžadovaly hospitalizaci, se nyní daří léčit ambulantně. Dnes má proto dětské oddělení dvacet lůžek včetně novorozenců," vzpomíná pamětnice lékařka dětského oddělení a jeho bývalá primářka Eva Preislerová.

Dodává ale také, že dříve rodiče za dětmi do nemocnice ani nemohli a novorozence ukazovaly maminky ostatním příbuzným přes okno pokoje.

Sestra Libuše Jiránková pracuje na interně Stodské nemocnice už 50 let. Tento snímek je z roku 2013.

"Dřív bylo hodně věcí striktně zakázaných. Jakmile skončily návštěvní hodiny, musely jsme bez pardonu příbuzné doslova vyhodit. Bylo to nepříjemné, ale takové byly předpisy a nařízení. Dnes se mohou domluvit na návštěvách skoro kdykoli. Pro personál je to komplikovanější, ale pacient se určitě cílí lépe. A to je důležité," říká Libuše Jiránková, která pracuje jako sestra na zdejší interně už od otevření nemocnice.

Nyní má stodská nemocnice 212 lůžek, z toho osm intenzivních, 57 následné péče a 147 standardních. Zaměstnanců je 265.

Na počátku letošního roku se podařilo dojednat se zdravotními pojišťovnami smlouvy o poskytování péče na dalších pět let.

Výročí si nemocnice připomíná malou výstavkou fotografií ze své historie ve vstupní hale.