Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Petr Topič, MAFRA

Speciální finanční úřad letos v kraji odhalil dvacet nelegálních heren

  • 1
Za letošek dvacet a celkem už 41 heren provozovaných bez potřebných povolení objevili pracovníci Specializovaného finančního úřadu v Plzeňském kraji. Zatím posledním odhaleným je podnik v Domažlicích.

Minimálně milion korun si od začátku loňského roku rozdělili dva cizinci, kteří podle zjištění policistů stáli za provozem domažlického podniku s více než desítkou nelegálních hracích přístrojů.

Cizinci pronajali část podniku spolku, který měl přístroje, ale chyběla mu nezbytná povolení k jejich provozu. Domažlická policejní mluvčí Dagmar Brožová řekla, že policisté obvinili všechny tři muže z neoprávněného provozování loterie a podobné sázkové hry.

„Třiašedesátiletý předseda spolku do pronajatých prostor umístil jedenáct výherních hracích automatů, jeden interaktivní videoloterijní terminál a jednu elektromechanickou ruletu. Přitom věděl, že se jedná o zařízení ve smyslu zákona o loteriích a jiných podobných hrách, jejichž provoz město Domažlice zakázalo obecně závaznou vyhláškou na celém území města,“ uvedla Brožová.

Předsedovi spolku hrozí až tři roky vězení, cizincům šest let. „Obvinění cizinci prováděli registrace hráčů, přístroje obsluhovali a vypláceli výhry. Provozováním těchto zařízení získali pro sebe prospěch ve výši minimálně 1 087 700 korun. Nebyli však evidováni Ministerstvem financí České republiky jako provozovatelé loterií a neměli městem Domažlice povoleno provozování sázkových her a loterií,“ upřesnili policisté.

Podle Jiřího Mejvalda ze Specializovaného finančního úřadu, který se zabývá nelegálními hernami, zjistili jeho lidé letos v Plzeňském kraji na dvacet heren s nepovolenými herními zařízeními.

„Společně s provozovnami odhalenými v předchozích letech jsme nyní u čísla 41,“ upřesnil Mejvald.

Podle něj se počty nelegálních heren snižují. „Až na výjimky lze tento trend sledovat ve všech krajích České republiky. Důvodně můžeme předpokládat, že je to důsledek intenzivních kontrol a následných pokut, významná je spolupráce s policií,“ řekl Mejvald.

Podle platného zákona může provozovatel herny s nelegálními přístroji dostat pokutu až 10 milionů korun, pokud jsou to zařízení, u nichž je nezbytné povolení ministerstva financí.

Sankci ukládá výhradně Specializovaný finanční úřad. Pokud jsou v herně bez povolení automaty, k jejichž provozu je nezbytné povolení obce nebo města, pokuta může dosahovat nejvýše 150 tisíc korun.

V Plzni nechala radnice prostor pro 120 heren

Šéf odboru bezpečnosti a prevence plzeňského magistrátu Aleš Průša odhadl, že v Plzni je ještě deset přístrojů, u kterých se čeká na zrušení licence k jejich provozování ministerstvem financí.

„Heren v Plzni ubývá. Myslím si, že tajné herny tady nevznikají. Je to podle mne tím, že nejsou zakázané plošně. Město nechalo na svém území prostor pro 120 heren a asi čtyři kasina,“ uvedl Průša.

Obecní vyhlášky zakazující hazard na území měst a obcí mohou být vodítkem pro policisty i experty Specializovaného finančního úřadu, kde nelegální herny hledat. „Nelegální provozování lze častěji nalézt tam, kde je vyhláškou plošně zakázáno provozování loterií a jiných podobných her,“ naznačil Mejvald.

Od 1. ledna příštího roku, tedy zhruba za měsíc, začnou nelegální herny a nepovolené automaty nově vyhledávat i celníci. Oprávnění k tomu získají novelou zákona.