Velký Bolevecký rybník v Plzni

Velký Bolevecký rybník v Plzni | foto: Jiří Bervida, MAFRA

Nejoblíbenější rybník v Plzni se ztrácí před očima

  • 0
Plzeň může přijít o své největší a nejpopulárnější přírodní koupaliště, Velký bolevecký rybník, kde se v létě koupou tisíce lidí. Zkrachoval zde další pokus, jak vyřešit problém s rychle ubývající vodou.

Problém chtěli správci rybníku vyřešit dodávkami vody z nedalekého zemního vrtu. Plán ale ztroskotal. Z doplňkového zdroje totiž nemohou čerpat tolik, aby poklesu hladiny v padesátihektarovém rybníku zabránili.

"Je nejvyšší čas začít hledat jiné řešení," prohlásil Jindřich Duras z Povodí Vltavy. Zdůraznil přitom, že s nedostatkem vody bojují všechny rybníky bolevecké soustavy.

Voda z "Boleváku" přitom ubývá rychle. "Je to skutečná katastrofa, v horkém počasí naměříme na výšce hladiny úbytek až centimetr za den," vysvětlil Richard Havelka ze Správy veřejného statku, která se o rybníky stará.

Za úbytek vody mohou i zahrádkáři

Voda se nejen odpařuje, její nedostatek prohlubuje i to, že zahrádkáři z okolí na zalévání odčerpávají vodu z Boleveckého potoka, na kterém je zdejší soustava rybníků závislá.

"Oni ušetří pár korun, ale pro rybník je to tragédie. Protože v potoce téměř nic nezbývá," konstatoval Havelka.

Letos sice úbytek zmírnilo chladnější jaro a častější deště, ale vodu, která přibyla, už sebrala letní vedra.

Od jara ubylo až 20 centimetrů

"Chodíme se sem koupat už od dubna, od té doby ubylo odhadem nějakých patnáct nebo dvacet čísel vody," tvrdí Pavel Šesták z občanského sdružení Bolevák.

Správci rybníků chtěli rybníku pomoci vodou z nedalekého hlubinného vrtu. Magistrát však povolil jen minimální odběr.

"Vodohospodáři nedovolili z vrtu čerpat, kolik potřebujeme, aby lidem neubylo vody ve studních. Smíme proto brát pouze malé množství a navíc jenom tři měsíce v roce," objasnil Havelka.

Pro "Bolevák" je tedy nyní možné odčerpat půl litru vody za vteřinu, ale na pouhé zastavení poklesu hladiny by bylo zapotřebí minimálně pět litrů za vteřinu.

Pokud se situace podle Havelky nezmění, dojde k významnému zhoršení kvality vody a zvýšení množství fosforu a sinic v rybníku.

"Museli bychom tedy přistoupit k chemickému čištění," nastínil Havelka.

Jindřich Duras z Povodí Vltavy tvrdí, že unikátní soustava rybníků doplatila na rozvoj města.

"Výstavbou na Severním předměstí soustava ztratila velkou část povodí. Kanalizace stáhla mělké podzemní vody. V Bolevci byly potůčky, které se převedly do kanalizace, aby například nepřekážely silnici. Soustava a zvlášť Bolevák tím přišly o spoustu vody," upřesnil Jindřich Duras.