Pohled z terasy jednoho z nových domků v Třemošné, jimž kousek od zahrad vyrostl nový obchvat

Pohled z terasy jednoho z nových domků v Třemošné, jimž kousek od zahrad vyrostl nový obchvat

Naštvaní lidé z Třemošné mají posudek, že nový obchvat je moc hlučný

  • 11
Obyvatelé Lipové ulici v Třemošné u Plzně nevzdávají boj za klid u svých domů. Usilují o to, aby u nového silničního obchvatu kousek od jejich zahrad vznikly protihlukové stěny. Už získali odborný posudek dokazující, že hluk překračuje normy, ale Ředitelství silnic a dálnic má ale podobný dokument dokazují, že vše je v pořádku.

Lidé s mikrofony a záznamovými zařízeními jsou v posledních dvou měsících častými hosty u nových rodinných domů postavených nedaleko silničního obchvatu Třemošné. Dvě různé akreditované firmy tam zjišťují, zda hluk z aut jedoucích po novém obchvatu je tak intenzivní, že překračuje hygienické limity.

Zatím vznikly dva dokumenty o hluku. Pod oběma jsou kulatá razítka akreditovaných laboratoří. Měřící přístroje byly u domků na okraji obce, asi 80 metrů od nové, dosud ovšem nezkolaudované silnice. Výsledky jsou však různé.

Investor stavby - Ředitelství silnic a dálnic - má v ruce protokol, že vše je v naprostém pořádku. "Naměřené výsledné hodnoty nepřekračují ani v noci hygienické limity," řekl po prostudování zprávy šéf plzeňské pobočky ředitelství Zdeněk Kuťák.

Proti tomu však stojí posudek, který si objednali majitelé rodinných domů. "Naměřené hladiny překračují v noci maximální povolené hodnoty až o osm decibelů," uvedla Kateřina Benešová z Třemošné. Právě Benešovi na hluk z obchvatu upozorňovali mezi prvními a laboratoř na jejich balkon v prvním patře domu umístila mikrofon, aby celých 24 hodin snímal hluk.

Průměrné hygienické limity pro den jsou stanoveny na 60 decibelů, pro noc na 50 decibelů.

Hygiena: rozhodne nezávislý auditor

Aby Ředitelství silnic a dálnic mohlo požádat o kolaudaci obchvatu Třemošné, musí mimo jiné doložit souhlas hygieniků, že nová silnice a provoz na ní nadmíru neobtěžují lidi v okolí novostavby. Podle ředitele Krajské hygienické stanice Přemysla Tomašuka se nejedná o první podobný případ protichůdných posudků na stejnou věc.

"Necháme vše posoudit nezávislému auditorovi - Národní referenční laboratoři. Oba dva posudky pravdu mít nemohou," nastiňuje Přemysl Tomašuk další možný postup.

Obyvatelé třemošenských domků chtějí, aby u silnice na náspu nad domy vznikly protihlukové stěny, jež by je ochránily. Investora proto už před časem zažalovali u pražského soudu. Ředitelství silnic a dálnic ale argumentuje tím, že v projektu protihlukové stěny vůbec nebyly, proto je nebylo možné postavit.