Architekt Marek Sivák chtěl letos využít náplavku řeky Radbuzy v Plzni. Povodeň

Architekt Marek Sivák chtěl letos využít náplavku řeky Radbuzy v Plzni. Povodeň ale jeho nápad zhatila. | foto: Ladislav Němec, MAFRA

Plzeňské náplavky by lidé mohli využívat trvale, plánuje architekt

  • 6
Na náplavce řeky Radbuzy v Plzni mělo být nyní živo. Lidé se tu měli procházet u vody a půjčovat si lodičky, měla tu hrát hudba. To se nekoná, neboť plány lidí z týmu Plzeň 2015 zkazila povodeň. Akce se tak o rok odsouvá. Architekt Marek Sivák soudí, že by bylo možné náplavku využívat trvale.

Na travnatou plochu, která odděluje řeku od zdi Anglického nábřeží, měly vést schody od 8. do 22. června. Otevřená náplavka měla být součástí festivalu Den Meliny Mercouri. Ten připomíná zakladatelku projektu Evropská hlavní města kultury. 

"Dočasné zpřístupnění náplavky mělo být předstupněm k jejímu trvalému využívání. Kvůli velké vodě jsme ale tento nápad museli odložit na příští rok," poznamenal zástupce společnosti Plzeň 2015 architekt Marek Sivák.

Zbytek programu Dne Meliny Mercouri ale běží podle plánu a tentokrát se v Plzni koná hned dvakrát, kromě 8. června také 22. června.

Kdyby se náplavka využívala trvale, co by se tam mohlo konat?
Ideálně by šlo náplavku zpevnit, možná i o něco málo navýšit, aby nebyla zaplavována tak často, jako je tomu nyní. A mohla by pak fungovat podobně jako v Praze. Tam když je hladina řeky na zcela normální úrovni, tak je náplavka plně funkční.

Takže by tam mohla fungovat třeba restaurace nebo by se tam hrálo divadlo?
Já si spíš dokážu představit, že by se tam konaly krátkodobé akce. Restaurace by podle mě nebyla úplně vhodná, protože přece jenom to má být volnější prostor. A také to nedovoluje vodní zákon, protože je to aktivní záplavová zóna. To by musela být vydána speciální výjimka. Například v Praze považuji za hlavní, že se dá k řece vůbec jít. Lidé na náplavce sedí, dívají se na řeku, konají se tam různé festivaly. Podobné by to mohlo být v Plzni.

Ale zřejmě v režii města než nějakého soukromníka?
O řece a o tom, co se děje na náplavce, rozhoduje především Povodí Vltavy. Stejně jako když chcete něco pořádat v Plzni na ulici, tak musíte žádat Správu veřejného statku města Plzně. Například půjčovnu lodiček může provozovat soukromá firma, jde jen o to, aby plán zapadal do nějakého celkového konceptu. V programu rozvoje města je třeba podpora půjčoven kol.

Podle vás by využití náplavky vedlo k oživení centra?
Tady jde o to, že Plzeň má čtyři řeky a v poslední době se o ně začíná víc zajímat. Staví se podél nich nové stezky a tak dále. Ale přímo v centru města řeky přístupné nejsou a my chodíme po nábřeží, které není uzpůsobené tak, aby si ho lidé mohli plně užít. Na Anglickém nábřeží je úzký chodník. Za ním je relativně široká silnice. To místo by mohlo vypadat mnohem příznivěji. Pak teprve bychom mohli být hrdí na to, že Plzeň má čtyři řeky.

Navíc ještě na druhé straně nábřeží by měla být vybudována dvouproudá silnice přímo u řeky, což mi také nepřijde jako dobrý nápad.
Ani mně ne.

A když jste se řek ujal, přijdou další nápady z vaší dílny?
My bychom rádi oživovali prostor od Komerční banky k řece. A to minimálně v rámci některých akcí. To je další důvod, proč bude letos Den Meliny Mercouri právě v tomto prostoru.