Nákupy na internetu jsou lákavé. Inspektoři ale radí předem si e-shopy prověřit. Ilustrační snímek | foto: Evropská komise

Inspektoři varují před obchodníky na internetu, u třetiny řešili podfuk

  • 0
Každý třetí nákup v internetových obchodech, který udělali v poslední době západočeští pracovníci České obchodní inspekce, skončil pokutou nebo správním řízením. Prodejci často uváděli špatné parametry zboží či klamali ohledně smluv. Hrozí jim za to desetitisícové pokuty.

Nevěřte úplně všemu, co obchodníci napíší k nabízenému zboží v internetovém obchodu. Zkušení nakupující si výrobek prověřují ve více obchodech. Nekoukají jen na cenu, ale i na parametry výrobků u různých prodejců. Vyplatí se to.

Inspektoři ČOI pro Plzeňský a Karlovarský kraj prověřovali například stížnost zákazníka, který si koupil v internetovém obchodě křeslo.

„Stěžoval si na uváděné údaje o nosnosti a použitém materiálu. Křeslo se mu při používání rozlomilo a spotřebitel z něj spadl,“ popisuje konkrétní případ zástupkyně šéfa západočeského inspektorátu ČOI Marie Svachová.

Kontroloři nechali křeslo posoudit a nestačili se divit. I když obchodník uváděl, že má nosnost 200 kilogramů, ve skutečnosti to bylo o 80 kilo méně.

„Nosnost 120 kilogramů potvrdil i německý výrobce. Zatímco prodejce deklaroval potah z kůže, znaleckým posudkem bylo potvrzeno, že se jedná o koženku,“ popsala Svachová.

Inspektoři to posoudili jako užití nekalých obchodních praktik a internetového obchodníka stály tyhle nepravdy 80 tisíc korun. Tak ocenili inspektoři férovost jeho podnikání.

Nejčastěji inspektoři odhalovali nepřesné informace

Ředitel západočeských inspektorů Jan Řezáč podotýká, že při kontrolách internetových obchodů mezi červencem a zářím letošního roku objevili inspektoři z regionu problémy u 35 procentech kontrolovaných prodejců.

„Cíleně jsme se zaměřili na rizikové oblasti, řada vycházela i z konkrétních upozornění spotřebitelů,“ uvedl Jan Řezáč. Nejčastěji inspektoři odhalovali neúplné, nepřesné nebo nepravdivé informace o odstoupeních od smlouvy, i když zákon je v tomto směru jednoznačný, a problémy nacházeli i u reklamací zboží.

„Zjistili jsme také, že návody k prodávanému zboží nejsou v českém jazyce a při řešení podnětů se stávalo, že reklamace nebyly vyřešené v zákonné lhůtě,“ dodal Řezáč.

I když se obchod tváří jako naprosto skvělý a dokonalý, zákazníci by si měli prověřit, zda ve skutečnosti nebrouzdají po stránkách falešného e-shopu.

„Poslední dobou se nám na inspektorátu množí podněty spotřebitelů, kteří zřejmě byli oklamaní podvodnými internetovými obchody. Pokud zákazníci nemají s konkrétním obchodem už osobní zkušenost, měli by být obzvláště obezřetní. Že s obchodem nemusí být vše v pořádku, naznačuje například nemožnost objednání zboží na dobírku, ale vyžadování zásadně jen platby předem. Zboží je také za neodolatelnou nízkou cenu,“ upozorňuje Jan Řezáč na některé z mnoha podezřelých detailů.

Na šperky z e-shopů se nedávno zaměřil test MF DNES. Odhalil v nich i jedovaté kovy:

1. prosince 2014

Podvodníci prodávají zboží, které nemají

Další radou před nákupem je pročtení obchodních podmínek a prověření obchodu na různých webových forech, kde si zákazníci vyměňují zkušenosti s nákupy v e-shopech. „U neznámých a neověřených obchodů se platbě předem raději vyhněte a při prvním nákupu plaťte jiným způsobem,“ uvedl inspektor.

U neprověřených obchodů bývají podle zjištění inspektorů i problémy s vracením zboží, které zákazníkovi nevyhovuje, a s reklamacemi. „V poslední době se nám zvyšují počty podnětů od zákazníků kvůli průtahům s dodávkami zboží,“ uzavřel Jan Řezáč.

Nepoctivci v předvánočním čase zaplavují i různé aukční a inzertní portály, ve kterých nabízejí zboží, jež vůbec nemají. Domažličtí policisté nyní obvinili 38letého muže, který na takových portálech nabízel různou elektroniku.

„Na jeho nabídky reagovalo třiatřicet zákazníků. Prostřednictvím e-mailové komunikace se s mužem dohodli na koupi zboží a podle jeho instrukcí mu převedli peníze na účet. Prodávající ale žádné zboží neposlal a peníze nevrátil. Takhle získal 98 tisíc korun, které použil pro svoji potřebu,“ popsala domažlická policejní mluvčí Dagmar Brožová.

Když policisté na případu pracovali, zjistili, že tenhle podvodník používá počítač, ve kterém má naistalovaný nelegální software. Za to všechno ho může soud poslat do vězení až na pět let.

Co inspektoři letos zjistili při kontrolách e-shopů

Pochybení za 40 000 korun

  • Po upozornění spotřebitelem prověřili internetový obchod, který v rozporu se zákony požadoval, aby vracené zboží bylo v původním obalu, navíc podmínky pro odstoupení od smlouvy spotřebitelem byly nesrozumitelné a nejednoznačné.

Pochybení za 30 000 korun

  • Nepravdivé informace o možnosti odstoupit od smlouvy a o odpovědnosti za vady na stránkách obchodu, nevydání potvrzení o přijetí reklamace s datem a nevyřízení reklamace ve lhůtě.

Pochybení za 30 000 korun

  • Kontrola zahájená na podnět spotřebitele, podnikatel se ani přes opakované výzvy nedostavil na inspekci podat vysvětlení.