Kardiologická operace zúžené chlopně novou metodou ve Fakultní nemocnici v Plzni. Na snímku zleva operatéři kardiolog Viktor Zlocha a intervenční kardiolog Jan Pešek.

Kardiologická operace zúžené chlopně novou metodou ve Fakultní nemocnici v Plzni. Na snímku zleva operatéři kardiolog Viktor Zlocha a intervenční kardiolog Jan Pešek. | foto: Martin Polívka, MF DNES

Lékaři v Plzni poprvé vyměnili srdeční chlopeň, aniž by řezali hrudník

  • 3
Plzeňští lékaři poprvé použili novou šetrnou metodu, s jejíž pomocí nahradili srdeční chlopeň člověka chlopní prasečí, aniž by museli pacientovi řezat hrudník. Zákrok provedli hned u dvou pacientek, kterým by měl významně zlepšit kvalitu života.

"Lékaři operovali dvě pacientky s výrazným zúžením aortální chlopně. To je chlopeň, která je mezi levou komorou srdeční a aortou. Chlopeň špatně propouští krev z levé komory do aorty, což má z dlouhodobého hlediska nežádoucí účinky na funkci srdce a může to pacientovi způsobovat významné potíže," popsal primář kardiologie Fakultní nemocnice v Plzni Richard Rokyta.

Zákrok podstoupily dvě pacientky v důchodovém věku, kterým vada způsobovala výrazné potíže.

"Obě se zadýchávaly i při velmi malé námaze, nemohly kvůli významné zúženině aortální chlopně vykonávat běžné činnosti. Ve středu byly pacientky přijaty, operace proběhla v celkové narkóze. Den a půl budou ženy na jednotce intenzivní péče a pak po týdnu by měly jít domů. Výkon jim významně zlepší kvalitu života," popsal Rokyta.

Náhrada aortální chlopně za použití katetru, při níž se lékaři dostávají do srdce úzkou trubičkou přes tříselní tepnu, je šetrnější oproti klasickým zákrokům. Při nich lékaři museli pacientovi rozříznout hrudník.

Tento postup však lékaři podle Rokyty nemohli využít u některých rizikových pacientů se špatným zdravotním stavem, protože by takový zákrok nemuseli přežít. "Nemáme zatím žádné léky, které by byly schopné nahradit operaci," podotkl Rokyta. Moderní zákrok by mohly v Plzni podstoupit zhruba dvě desítky pacientů ročně.

A jak operace probíhá? Nejprve se roztáhne tepna v třísle, katetr neboli úzká trubička se zavádí do levé komory srdeční přes zúženou chlopeň. "Chlopeň se potom roztáhne dilatačním balonkem a následně se do chlopně zavádí vlastní náhrada, která je schovaná v katetru," popsal Rokyta.

Náhrada se sama rozvine a vypadá jako trubice z pletiva stříbřité barvy, v pletivu jsou umístěné cípy z prasečích chlopní. Když pletivo prochází stehenní tepnou v třísle, tak je srolované, když se s pomocí katetru dostane na místo, tak se roztáhne do správné pozice mezi levou komorou a aortou.

Ve světě se podle Rokyty provádějí tyto operace deset let, v pražském Ikemu prvního českého pacienta operovali v roce 2008.