Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Radek Cihla, MAFRA

Na vybavení pro nemocnici v Klatovech se bude zřejmě šetřit

  • 2
Výpovědi lékařů rozhýbaly debatu o tom, jestli část nemocnic nemá zmizet z mapy. Často je v téhle souvislosti zmiňována Klatovská nemocnice, kde jsou lůžka vytížená ani ne z poloviny. Plzeňský kraj se tomu ale brání.

"Nemocnice, která se v Klatovech dokončuje, je zbytečně obří," uvedl šéf správní rady VZP Marek Šnajdr a připomněl, že na to, aby se zde nestavěla obří nemocnice, ale mnohem menší, upozorňoval již před dvěma lety.

MOŽNÁ ŘEŠENÍ

Redukovat přístroje a další vybavení pro novou nemocnici, které má stát 400 milionů korun.

Spojit nemocnice v Klatovech a Domažlicích v jednu, každá z nich by se mohla specializovat na určité typy výkonů.

Rušení nemocnic s vytížeností pod 60 procent, Plzeňský kraj není této variantě nakloněn.

Teď doporučuje, aby kraj uvažoval například o redukci přístrojového vybavení. Celkem mají přístroje a další vybavení stát zhruba 400 milionů korun, celá nemocnice vyjde 1,5 miliardy korun.

Pokud by kraj požadavky na přístroje snížil, byla by to už druhá redukce, zřejmě se totiž nebude pokračovat ve druhé etapě výstavby nemocnice za 150 milionů korun.

Podle Šnajdra lze uvažovat o tom, že by se třicet kilometrů vzdálené nemocnice v Klatovech a Domažlicích, kde jsou lůžka využity z 89 procent, spojily v jednu nemocnici. Tuto možnost připustil i šéf Zdravotnického holdingu Plzeňského kraje Jiří Fojtík.

Mezi odborníky se v poslední době objevuje i názor, že nemocnice s vytížeností lůžek pod 60 procent by měly zmizet ze zdravotnické mapy.

Rušení nemocnic není Plzeňský kraj nakloněn

"To je velmi zjednodušený názor, já bych vůbec nehodnotil nemocnici podle obložnosti, protože je to jen jeden z ukazatelů, který může na něco poukazovat. Když totiž nehodnotíte další ukazatele, tak dojdete k zavádějícímu závěru," prohlásil Fojtík.

Podle něj nemocnice s vytížeností lůžek pod 60 procent, může udělat srovnatelný objem péče jako nemocnice, která má osmdesátiprocentní vytíženost lůžek. "Ale tato nemocnice udělá naprosto stejný objem péče za 70 procent nákladů třeba tak, že má kratší dobu hospitalizace nebo dělá lépe placené výkony," doplnil Fojtík.

Zároveň připomněl, že je veřejným tajemstvím, že náklady na jeden den na lůžku se v krajských nemocnicích pohybují kolem 2 500, 3 000 korun, zatímco ve fakultních nemocnicích kolem pěti, šest tisíc.

"A pak se můžeme bavit o tom, která nemocnice by měla z mapy zmizet, jestli ta, která srovnatelnou péči umí poskytnout za dva a půl tisíce korun a dá prospěch pacientovi, nebo ta, která ten samý užitek poskytne výrazně dráž," dodal Fojtík.