Sokolovna ve Štruncových sadech prošla rozsáhlou rekonstrukcí. | foto: Jiří Bervida, MAFRA

Na plzeňskou sokolovnu se vrátily sochy, největší váží dvě tuny

  • 4
Budova největší plzeňské sokolovny u soutoku Radbuzy a Mže ve Štruncových sadech má od úterý novou sochařskou výzdobu. Jeřáb totiž na budovu umístil sochy, které tu původně byly. Na své místo se vrátily v rámci rekonstrukce, která začala už před dvěma roky.

"Původně byl celý hořejšek budovy ozdoben velkým množstvím soch. Sundány byly ale už ve třicátých letech, ještě před druhou světovou válkou, což souviselo s modernizačními tendencemi," popsal architekt Jan Soukup, který se rekonstrukci podílí. Podle něj nebylo odebrání soch v žádném případě sokolovně ku prospěchu. "Budova tím ztratila lehkost," konstatuje Soukup.

Sochařská výzdoba se ale na sokolovnu nevrátí v plné šíři. "Na to bohužel nejsou peníze. Rozhodli jsme se tedy sochy vrátit alespoň na hlavní průčelí," uvedl Soukup s tím, že sochy bylo třeba vyrobit zcela nové, protože ty původní byly zničeny. "Naštěstí máme k dispozici poměrně kvalitní fotografie, podle kterých jsme zrekonstruovali, jak výzdoba vypadala," říká Soukup.

Na sokolovnu se vrátí sousoší štítonošů se znakem sokola a svatováclavskou korunou, na rozích průčelí budou sokoli a přibudou také tři další sochy: Jana Amose Komenského a spoluzakladatelů Sokola Miroslava Tyrše a Jindřicha Fügnera.

Největší sousoší váží dvě tuny

Výroby soch se ujal sochař Jaroslav Jelínek, trvala přibližně půl roku. Největší z nich, sousoší štítonošů, je vyrobené z umělého kamene a váží dvě tuny. "Nejprve se udělal z hlíny model a teprve po schválení památkáři se přistoupilo k výrobě veliké sochy. Muselo se postupovat pomalu, jinak by praskala. Výroba byla zdlouhavá," přiblížil Soukup.

Snímek pořízený při otevření sokolovny slouží dnes jako důležité vodítko při rekonstrukci.

Rekonstrukce, která byla zahájena v roce 2010, je rozdělena do několika etap. Ta nynější, která zahrnuje kompletní opravu vnějšího pláště, bude dokončena v červnu. "Máme vytvořený celý projekt na úrovni revitalizace Měšťanské Besedy. Celkové náklady byly vyčísleny na 150 milionů korun, my budeme mít 30 za sebou," informoval starosta TJ Sokol Plzeň I Karel Kutan s tím, že velkou část prostředků na první fázi pokryla dotace z evropských fondů. K dalším fázím se přistoupí, jakmile se seženou další peníze (více o rekonstrukci čtěte zde).

Sokolovna patřila už od konce devatenáctého století k dominantám středu Plzně, byla centrem nejen sportu, ale i společenského života. V době svého zrodu měla mnohem hezčí okolí než dnes, před domem bylo prostranství, které mělo ráz náměstí s parkem. TJ Sokol Plzeň I převzal budovu v roce 1991.