Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: shutterstock.com

Na Plzeňsku po delší době zabíjel meningokok. Obětí je mladá žena

  • 0
Dvacetiletá žena z Plzeňského kraje podlehla meningokokové infekci. Přes okamžitou hospitalizaci a zahájení intenzivní léčby se ji nepodařilo zachránit. Žena nebyla proti této infekci očkovaná.

Žena zemřela v září, iDNES.cz to v pátek řekl vedoucí protiepidemického odboru Krajské hygienecké stanice v Plzni Petr Pazdiora.

Desítky nemocných ročně

Loni podle informací ČTK registrovali epidemiologové v Plzeňském kraji čtyři meningokoková onemocnění, v celé ČR celkem 67.

Naposledy v regionu v souvislosti s meningokovou infekcí zaznamenali epidemiologové úmrtí v roce 2009 a jak Pazdiora konstatoval, onemocnění dospělých jsou výjimečná, ale bohužel zhruba ve třetině případů smrtelná. V regionu se takový případ nestal už řadu let.

Rizikovou skupinou jsou podle epidemiologa především dospívající a děti, i když poslední případ je důkazem, že nemoc se nevyhýbá ani dospělým.

Žena vykonávala časově náročnou práci a navíc onemocněla v době, kdy byla pod silným psychickým tlakem. Právě tyto předpoklady, tedy pohyb ve větších kolektivech, stres, psychické a fyzické vyčerpání často vedou k tomuto onemocnění.

Účinnou prevencí proti meningokokovým infekcím je očkování, které zajišťují praktičtí lékaři nebo očkovací centra. Ale k takové ochraně se uchýlí jen velmi málo lidí.

Meningokokové onemocnění vypadá zpočátku jako chřipka. Mezi jeho nejčastější příznaky patří nevolnost, teplota, zvracení, bolesti hlavy a červená vyrážka po těle. Rychle se rozvíjí až v celkové selhání organismu, kterému nemohou zabránit ani antibiotika. Mnohdy už je na to pozdě.

Onemocnění se šíří vzdušnou cestou, tedy kapénkami, ale také těsným kontaktem s nakaženým, například při líbání.