Právnická fakulta Západočeské univerzity v Plzni - instituce, která nechtěně

Právnická fakulta Západočeské univerzity v Plzni - instituce, která nechtěně ukázala na problém přesahující západočeský region | foto: Jiří Bervida, MAFRA

Na plzeňská práva se smí vrátit studenti, které minulý děkan vyhodil

  • 4
Téměř polovina ze 130 studentů, kterým minulý šéf plzeňské právnické fakulty Karel Eliáš kvůli neplnění studijních povinností ukončil studium a oni se odvolali, se na fakultu může vrátit. Rozhodl o tom nový děkan na právech Květoslav Růžička.

U 58 studentů děkan rozhodnutí o ukončení studia zrušil a tito studenti se tedy mohou na fakultu vrátit. Naopak 73 žádostem děkan nevyhověl a postoupil je rektorovi univerzity jako druhé instanci v rozhodování.

"Při zvažování zrušení rozhodnutí o ukončení studia jsem přihlížel zejména ke zdravotním, rodinným a humanitárním důvodům," uvedl děkan Květoslav Růžička. Humanitárními důvody děkan myslel například případ těhotné studentky, která si své studijní povinnosti nemohla plnit.

Nová přísnější pravidla studenty překvapila

Předchozí šéf právnické fakulty Karel Eliáš v říjnu rozhodl ukončit v souladu se studijním a zkušebním řádem univerzity studium téměř 350 lidem, kteří si v loňském přechodném roce nezvládli plnit své povinnosti.

Přechodný rok měl studentům ulehčit zavedení náročnější podmínek pro studium a také přechod na kreditový systém. Stovky lidí ale přesto nová pravidla překvapila.

Nový děkan Růžička po svém nástupu do čela školy rozhodl přezkoumat vyloučení všech 350 lidí kvůli tomu, že někteří vyhození studenti argumentovali tím, že z objektivních příčin studovat nemohli. Děkan proto inicioval vznik šestičlenné komise, složené ze tří pedagogů a tří studentů, která posoudila žádosti o přezkum Eliášova rozhodnutí.

U některých případů vyloučených studentů ale stále ještě běží lhůta pro odvolání. Komise pro přezkum rozhodnutí o ukončení studia tak zveřejní definitivní výsledky přezkumu v polovině prosince.

Komise se rozhoduje podle několika kritérií. Například bere v úvahu, zda dotyčný neplnil studijní povinnosti kvůli momentálnímu zdravotnímu, sociálnímu nebo rodinnému stavu. I přesto, že tito studenti mohli požádat o přerušení studia a vyhazovu se vyhnout, je k nim podle informací iDNES.cz komise vstřícná a dává jim další šanci.