Nový pavilon onkologie plzeňské Fakultní nemocnice

Nový pavilon onkologie plzeňské Fakultní nemocnice | foto: Jiří Bervida, MAFRA

Na nové onkologii v Plzni za miliardu leží ladem supermoderní přístroj

  • 6
Provoz nového onkologického pavilonu v plzeňské Fakultní nemocnice vzbuzuje rozpaky. Třicet lůžek, které v budově fyzicky jsou, zůstává bez pacientů, protože nemocnici je nechce proplácet VZP. Stejně jako třetí lineární urychlovač, který zůstává ležet ladem.

Otevření moderního pavilonu onkologie za miliardu korun v Plzni lékaři před čtyřmi měsíci vítali s úlevou. V regionu totiž statistiky dlouhodobě potvrzují nejvyšší výskyt nádorových onemocnění v zemi.

Pavilon v areálu FN na Lochotíně nahradil nevyhovující budovu z roku 1905 u zimního stadionu na druhém konci Plzně, paradoxně ale nové zařízení má jen 60 lůžek, tedy o deset procent méně než bylo v původní budově.

Mimo provoz je i třetí lineární urychlovač, což pacientům prodlužuje čekání na ozařování.

Ambulantní lůžka v novém pavilonu onkologie plzeňské Fakultní nemocnice
Vestibul nového pavilonu onkologie plzeňské Fakultní nemocnice
Nový pavilon onkologie plzeňské Fakultní nemocnice
Novostavby - Pavilon onkologie Fakultní nemocnice v Plzni

Moderní pavilon v areálu FN na Lochotíně stál miliardu korun.

"Dnes máme čekací doby kolem dvou až čtyř týdnů, když nepočítám dobu hojení po operaci, což je asi měsíc. S novým ozařovačem bychom mohli časové prodlevy úplně odstranit," vysvětlil Jindřich Fínek, primář onkologického a radioterapeutického oddělení Fakultní nemocnice v Plzni.

 To by podle něj vedlo ke zlepšení psychického stavu pacientů před terapií. "Čekání je pro pacienty s rakovinou velkou nepříjemností. Představte si, že vás odoperují a řeknou, že vás ještě ozáří, ale že máte přijít za dva měsíce. Co asi nemocným po tu dlouhou dobu běhá hlavou?" ptá se Fínek.

Čtyři ozařovací přístroje jsou příliš?

Mluvčí VZP Jiří Rod sdělil, že v roce 2010, kdy nemocnice žádala o dotaci na třetí lineární urychlovač, se zavázala, že s koncem užitné doby kobaltového ozařovače dojde k jeho vyřazení a do provozu bude uveden nový přístroj. "Dosud však nemocnice tuto podmínku nesplnila," dodal Rod.

Ředitelka FN Jaroslava Kunová uvedla, že hodlá usilovat o to, aby mohly v nemocnici fungovat všechny čtyři ozařovací přístroje.

Na méně lůžek doplatí podle Fínka lidé objednaní na chemoterapii, jejíž podmínkou je hospitalizace.

"Většinou je léčba chemoterapií ambulantní, někdy je ale nutná hospitalizace. My nemocné objednáme a mezitím se stane, že nám v noci přivezou pacienty s komplikacemi. Objednaní ráno přijdou amy jim musíme říci, aby přišli později," popsal Fínek.

To je podle něj zbytečný nápor na psychiku. "Pokud se chemoterapie podává v jiných intervalech, má to být pouze z důvodu zdravotního stavu, ale ne proto, že nefunguje nějaký úřad," dodal Fínek.

"Za jedinou schůdnou cestu, jak zprovoznit lůžkovou stanici, považuji omezení počtu lůžek na jiných klinikách," poznamenala ředitelka FN Kunová.