Záběr z automatického fotoaparátu usvědčující myslivce z nastražení želez.

Záběr z automatického fotoaparátu usvědčující myslivce z nastražení želez. | foto: DESOP

Myslivec s železy trestný čin nespáchal, trvá na svém policie

  • 6
Vedení západočeské policie odmítá nařčení ochránců přírody, že zametli pod koberec případ myslivce z Plzeňska Pavla Tatara, kterého se podařilo usvědčit z používání striktně zakázaných čelisťových pastí. Policie tvrdí, že případ nebyl natolik závažný, aby bylo možné ho posoudit jako trestný čin.

Ekologové loni na podzim Tatara zachytili pomocí skrytého fotoaparátu, jak u kachní líhně líčí oka na predátory. Na případ upozornili policii v naději, že myslivec bude přísně potrestán. Případ skončil u přestupkové komise Městského úřadu v Nepomuku, která Tatarovi uložila pokutu 2 500 Kč a tisíc korun náklady řízení. Lovecký lístek mu zůstane.

Ekology to popudilo a Karel Makoň z plzeňské záchranné stanice zvířat v reakci na uzavření případu iDNES.cz řekl, že to je důkaz propojení policie a úřadů s mysliveckou lobby (čtěte zde).

Nastražená past u díry v oplocení.

Do želez na predátory se chytila kachna.

Policie nařčení odmítá. "Policisté jednoznačně postupovali v souladu se zákonem a po důkladném prověřování všech skutečností pod dozorem státního zástupce věc odevzdali příslušnému orgánu k projednání přestupku," uvedla Martina Kohoutová z krajského ředitelství policie.

Policie podle ní vyhodnotila všechny důkazy, z nichž vyplynulo, že myslivec nespáchal trestný čin týrání zvířat, ale porušil jen zákon o ochraně zvířat. K tomuto závěru podle Kohoutové dospěla i krajská veterinární správa.

"Společenská škodlivost jednání myslivce nebyla tak vysoká, aby věc bylo možno posoudit jako trestný čin," uvedla Kohoutová. Připomněla, že za celou dobu, kdy ekologové past monitorovali, se do ní chytila jen jedna divoká kachna a železa jí amputovala plovák.

"Zákony nejsou špatné, jen se nesmí obcházet"

Makoň si trvá na svém, že případ nebyl vyřešen správně. Vytýká to kromě policie hlavně nepomuckým úředníkům a státnímu zastupitelství. "Kauza je jasným důkazem skutečnosti, že některé státní složky o ochranu přírody nestojí a že vše funguje pouze pod tlakem lobbistických skupin," řekl znovu ekolog.

Dodal, že samotné zákony nejsou špatné, ale tím, jak nikdo nevyžaduje jejich dodržování, ba naopak většinou prosazuje jejich obcházení, vzniká bezprávní a všeobecně podporovaný zmatek.