Dioráma Svatba Broučků, které kdysi vyrobil výtvarník Jiří Trnka, prošlo rukama restaurátorů plzeňského Muzea loutek. Na snímku restaurátor Jiří Špinka obnovuje osvětlení. | foto: Martin Polívka, MF DNES

Muzeum loutek vystavuje unikátní Svatbu Broučků Jiřího Trnky

  • 0
V plzeňském Muzeu loutek je k vidění unikátní umělecký kousek - dioráma Svatba Broučků od Jiřího Trnky. Autor jej vytvořil podle nesmrtelné knížky Jana Karafiáta v roce 1938 pro připravovanou světovou výstavu v New Yorku. Muzeum vystavuje tento mimořádný exponát u příležitosti stého výročí narození Jiřího Trnky.

Dioráma už je v muzeu a zatím na něm pracují restaurátoři. I tak si dílo mohou návštěvníci prohlížet. V pátek 29. června se dioráma zařadí do expozice.   

Dioráma Svatba Broučků  je vůbec prvním Trnkovým komplexním zpracováním tématu Broučků.

Muzeu loutek se podařilo dioráma zapůjčit z Jimramova, kde bylo umístěno v tamější Síni rodáků v obecní škole, restaurovat jej a nyní v plné nádheře a neopakovatelné Trnkově poetice ukázat veřejnosti. Jiří Trnka vytvořil dioráma ve svých sedmadvaceti letech a podle slov svého syna jej vyrobil celé sám. Provázelo jej pak vlastně po celý život.

Z Trnkova díla vylezli dva živí broučci

"Mnoho se o osudech tohoto Trnkova díla nevědělo. Byla to skutečně tak trochu záhada," říká vedoucí Muzea loutek Markéta Formanová, které se podařilo historii Svatby broučků odhalit.

"Dioráma bylo vytvořeno na objednávku pro světovou výstavu a také zaplaceno, ale přišla válka, byl zřízen Protektorát Čechy a Morava, naše účast na výstavě zrušena a vše se začalo likvidovat. Přitom v tomto okamžiku byla v New Yorku již polovina exponátů a expozice se stavěla, neboť začátek výstavy se blížil. Zahájena měla být 30. dubna 1939, ale dioráma v New Yorku ještě v té době chybělo. Zůstalo již tedy v Čechách a dokonce bylo vystaveno, a to v roce 1940 v Uměleckoprůmyslovém muzeu v Praze na výstavě s názvem Malíř naděluje dětem. Ještě v roce 1958 mělo být dioráma umístěno na výstavě v Bruselu, ale pro to, že se tento záměr opravdu uskutečnil, není zatím žádný důkaz. Pak přešlo do rukou Českobratrské církve evangelické, která jej zapůjčila do Jimramova. A odtud jsme si jej půjčili my," líčí příběh Svatby broučků Formanová.

V Muzeu loutek je dioráma od dubna letošního roku a celé dva měsíce na něm pracovala restaurátorka Západočeského muzea Elen Kudrová za odborného dohledu svého kolegy Jiřího Špinky.

"Celé dioráma je v původním stavu a je téměř neuvěřitelné, že se vůbec dochovalo. Je na něm spousta přírodnin a symbolické je, že když se ho chopili restaurátoři, vylezli z něj dva živí broučci," směje se Formanová.

Restaurátoři na něm pracovali vzhledem k jeho rozměrům přímo před zraky návštěvníků v expozici muzea. Samotné dioráma je široké dva a půl metru a hluboké metr dvacet. Zachráněno bylo doslova za pět minut dvanáct, nyní je celé zakonzervováno, má také nový rozvod elektřiny do lampiček broučků, jejichž postaviček je tu zhruba padesát.

Výstavu v Muzeu loutek doplní portrét Jiřího Trnky od Viktora Strettiho, který je zapůjčen do začátku srpna z kláštera Plasy. Ovšem samotné dioráma zde bude vystaveno až do konce března 2013. Až pak se vrátí zpět do Trnkova rodiště, do Jimramova.