Muzeum Dr. Bohuslava Horáka bude nově spadat pod Západočeské muzeum v Plzni (na snímku).

Muzeum Dr. Bohuslava Horáka bude nově spadat pod Západočeské muzeum v Plzni (na snímku). | foto: archiv MF DNES

Muzea v Rokycanech a v Plzni sloučíme, rozhodli krajští zastupitelé

  • 0
Muzeum Dr. Bohuslava Horáka v Rokycanech přijde o svoji samostatnost a definitivně spadne pod Západočeské muzeum v Plzni. V pondělí o tom rozhodli krajští zastupitelé. Řada odborníků ale proti sloučení protestuje.

Proč krajští úředníci kvůli vzniku paleontologického centra ruší samostatnost regionální instituce, na to při pondělním zasedání krajského zastupitelstva nikdo přímo neodpověděl. Pro sloučení obou muzeí hlasovalo 24 z přítomných 42 zastupitelů, proti bylo 17, jeden se zdržel. O dva hlasy neprošel návrh na odložení záměru.

V Rokycanech v roce 2015 vznikne díky sloučení Vědecké paleontologické centrum. „Město bude mít prestižní vědecké centrum, které bude využívat a zastřešovat dvě významné paleontologické sbírky, rokycanskou a plzeňskou. Název spojený s Bohuslavem Horákem zůstane, neomezí se provoz ani aktivity muzea, nezmění se ani personál,“ řekl radní kraje pro kulturu Jaroslav Šobr z ČSSD.

O spojení sbírek se uvažovalo již v roce 2004, myšlenka však zkrachovala na tom, že kraj neměl vhodnou budovu. Tehdy se však podle bývalého plzeňského primátora Martina Baxy z ODS nemluvilo o tom, že by mělo rokycanské muzeum přijít o svoji právní subjektivitu.

„Byl jsem v té době radním pro kulturu i aktérem tehdejšího jednání, a to i s veřejností, zaměstnanci obou muzeí, s odborníky. Na sloučení sbírek jsme se všichni shodli. Ale současný nápad se zrušením muzea v Rokycanech je z říše absurdit,“ řekl Baxa.

Také zastupitel Jan Šašek z ODS označil sloučení muzeí jako fatálně chybné rozhodnutí. „Je to příliš rychlé. Krajská rada rozhodla 20. října. Nebyla žádná veřejná ani odborná diskuse. Schvalujeme 8. prosince a záměr má platit od 1. ledna 2015. Otázky jsou jasné: Proč tak rychle? A proč se má kvůli vzniku vědeckého centra rušit celé muzeum?“ ptal se na pondělním krajském zastupitelstvu Šašek.

Rokycany získají prestiž, argumentuje hejtman

Odpovědí se ale on, ani ostatní odpůrci záměru nedočkali. Starosta Spáleného Poříčí Pavel Čížek z hnutí Starostové a nezávislí  rovněž připomněl, že systém okresních muzeí, která zajišťují kulturní regionální akce a metodickou činnost, je osvědčený.

„Regionální muzejnictví bychom měli oceňovat. Tohle je ale trend opačný,“ řekl Čížek. „Stále mluvíme o tom, jak je nutné podporovat venkov. Tímhle ale dokážeme jen opak,“ přidal se zastupitel Marek Sýkora z TOP 09.

Ze záměru se neraduje ani ředitel Západočeského muzea v Plzni František Frýda. „Přiznám se, že ze sloučení nejsem nadšený. Budu mít mnohonásobně víc práce než dosud. Ale ujišťuji, že veřejnost si ztráty právní subjektivity rokycanského muzea ani nevšimne,“ uvedl.

Muzeum Dr. Horáka

Muzeum je zaměřené na více oborů. Má funkci sbírkotvornou, vědecko-výzkumnou, kulturně výchovnou a vzdělávací. Je odborným pracovištěm pro muzejní a vlastivědnou práci a dokumentaci vývoje přírody a společnosti regionu. Muzeum od r. 1962 působí jako okresní. Ve specializaci oboru paleontologie dokumentuje celou oblast Barrandienu, ve specializaci na železářství dokumentuje Rokycansko, Plzeňsko a Berounsko, v oboru botanika i Brdy a Křivoklátsko.

Podle hejtmana Václava Šlajse z ČSSD jsou veškeré obavy zbytečné. „Muzeum v Rokycanech se přece neruší. Bude pod jednotným managementem. Nic odsud nezmizí. Dosavadní akce zůstanou a další přibydou. Město získá prestiž,“ prohlásil.

Ředitelku rokycanského muzea Miroslavu Šandovou přesto zaráží, že nepadl jediný konkrétní fakt, který by kvalifikovaně zdůvodnil krok krajské vlády.

„To, že se radní odmítli zabývat nesouhlasnou peticí s více než osmi sty podpisy, vypovídá o všem. O muzeu rozhodovali zejména lidé, kteří v něm nikdy nebyli, jeho práci neznají a význam regionálního muzea pro genius loci místa podceňují. Rozhodnutí muzeum poškozuje. Význam paleontologického centra se přeceňuje, paleontologie nikdy nebyla a ani nebude masovou záležitostí,“ konstatuje Šandová.

Iniciátor petice proti ztrátě samostatnosti muzea, geolog Martin Lang, označil 8. prosinec jako den, který zůstane zapsaný černým inkoustem do dějin kultury plzeňského regionu. „Hlasy odborných i laických oponentů a mnoha nesouhlasících občanů nebyly nic platné. Zrušení instituce je nekulturním a nepromyšleným počinem,“ prohlásil.