Zdeněk Struhovský z Liblína nemá doma zdroj vody a obec marně žádá o vodovod.

Zdeněk Struhovský z Liblína nemá doma zdroj vody a obec marně žádá o vodovod. Vodu si proto se svolením zaměstnavatele vozí z práce v plastových kanystrech. | foto: Ladislav Němec, MAFRA

Muž z Liblína zůstal v domě bez vody. Do případu už zasáhl hejtman

  • 2
Hejtman Plzeňského kraje Milan Chovanec se vložil do problému Zdeňka Struhovského z Liblína na Rokycansku, jehož dům je od ledna odpojený od vody ze sousedního pečovatelského domu. Případ, který vypadá jako pomsta za to, že muž zkomplikoval výstavbu nové budovy v areálu, teď prověří krajský úřad.

Případ, který vypadá jako pomsta institucí rebelujícímu občanovi, pobouřil některé krajské politiky. Ti se obávají, že v Liblíně mohlo dojít k šikanování obyvatele domu za jeho protesty proti stavbě, která měla vyrůst v sousedním areálu zámku, kde Dům pečovatelskou službou sídlí. Jeho zřizovatelem je právě Plzeňský kraj.

Ředitel Domu s pečovatelskou službou (DPS) Petr Kounovský nechal vodu od sousedního domu odpojit na začátku roku. Zdůvodnil to tvrzením, že Struhovský nepožádal o prodloužení dodávek.

Hejtman nyní žádá, aby byla dodávka vody do domu rychle obnovena. Krajský úřad bude navíc celou záležitost prověřovat.

Zdeněk Struhovský se loni zasadil o to, aby se zastavil sporný projekt novostavby pro zvýšení kapacity DPS v areálu liblínského zámku a odpojení vody vnímá jako mstu. "S touto pomstou jsem počítal," uvedl v únoru Struhovský.

Ten přitom tvrdil, že mu ředitel už loni v dubnu vyhrožoval odpojením vody, pokud bude proti kontroverzní stavbě v zámeckém areálu dál bojovat. Ředitel to odmítal. "V žádném případě jsme mu nezastavili vodu kvůli tomu, že si na nás stěžoval," řekl.

Opoziční ODS v pondělí dokonce v souvislosti s aférou vyrukovala s návrhem na odvolání radního pro sociální věci Zdeňka Honze. Podle informace Asociace sdružení pro ochranu a rozvoj kulturního dědictví (ASKORD) totiž měl údajně Honz doporučit Struhovskému, aby koupil láhev vína nebo kofoly a vypravil se za ředitelem ústavu záležitost vyřešit. Zdeněk Honz to popřel.

Jiří Pospíšil z opoziční ODS požadoval, aby se vedení kraje začalo kauzou zabývat. Prohlásil, že pokud se informace ASKORD potvrdí, pak jednání radního bylo naprosto v rozporu s tím, jak se má politik v civilizované zemi chovat. "Nechceme, aby byl občan šikanován za to, že se postavil proti stanovisku úřadů," řekl Pospíšil.

Hejtman Chovanec připustil, že se mu to, co se stalo v Liblíně, vůbec nezamlouvá. "Jsem naprosto nespokojen s tím, že byla občanovi odpojena voda. Požádal jsem pana radního Honze, aby dodávka vody byla obnovena," sdělil hejtman. Ten se domnívá, že případ musí být nejprve vyšetřen a teprve potom lze jednat o případné odpovědnosti radního.

Případem se bude zabývat kontrolní skupina kraje

Zdeněk Honz se dušoval, že Struhovskému nedoporučoval, aby koupil láhev a s ní šel za ředitelem. "Já jsem k tomu nenabádal. Pouze jsem mluvil o tom, že by pan Struhovský měl dojít za panem ředitelem," tvrdil radní.

Honz poukazoval na to, že si Struhovský - jako soused ústavu - po skončení smlouvy na dodávky vody nepožádal o její obnovení. Hejtman nicméně konstatoval, že ředitel krajského úřadu ustaví kontrolní skupinu, která bude případ řešit.

Chovanec navíc řekl, že je nutné najít model, při kterém budou dodávky vody zajištěny dlouhodobě.

ASORKD Zdeňka Struhovského dlouhodobě podporuje a podílela se na tom, že byl sporný projekt na rozšíření kapacity DPS v zámku v Liblíně zastaven.

ASORKD také vyzvala vedení kraje k odvolání ředitele Kounovského. Tvrdí totiž, že právě on nese vinu na špatném projektu novostavby, který skončil pro jeho naprosto nevhodné plánované umístění.

Pokud by se od samého počátku přistupovalo k projektu novostavby odpovědně a respektovaly se názory odborníků, mohla být kapacita pečovatelského domu už dnes posílena.