Mumie rodu Gryspeků pocházejí ze 16. a 17. století.

Mumie rodu Gryspeků pocházejí ze 16. a 17. století. | foto: archiv spolku Gryspek

Nejstarší české mumie se vrátily do hrobky, už tam je vhodné mikroklima

  • 0
Nejstarší mumie v České republice se po čase vrátily do hrobky rodu Gryspeků v kostele svatého Petra a Pavla v Kralovicích na Plzeňsku. Prostory musely před čtyřmi roky opustit kvůli nevyhovujícímu mikroklimatu.

Po stavebních a restaurátorských pracích v roce 2011 se zjistilo, že v hrobce se zhoršilo mikroklima a to mohlo mít za následek nevratné poškození ostatků.

„Byli jsme proto nuceni mumie přesunout do náhradního prostoru na kralovické faře. Ukázalo se, že projekt, podle kterého byly provedeny stavební práce v hrobce, nebyl kvalitně vypracován, a proto vznikly problémy,“ vysvětluje místopředseda spolku Gryspek Tomáš Soukup.

Následovaly náročné úpravy, které zpočátku nebyly příliš úspěšné a představovaly další finanční náklady. V září loňského roku začala v hrobce fungovat nová přetlaková ventilace.

„Po několika přestavbách celého systému se podařilo vysušit stěny a zařízení hrobky. V současné době se hodnoty mikroklimatu pohybují v mezích optimálních hodnot doporučených odborníky pro uložení mumií,” vysvětluje Tomáš Soukup, proč mohly být rakve s mumiemi do hrobky opět umístěny.

O návrat ostatků se postarali členové spolku Gryspek a studenti Střední školy Kralovice.

Hrobka s mumiemi je tak opět součástí expozice rodu Gryspeků v kapli Božského srdce Páně kostela svatého Petra a Pavla.

Návštěvy výstavních prostor organizuje Turistické informační centrum města Kralovice. Pravidelné prohlídky se během turistické sezony konají každou sobotu od osmi do dvanácti hodin. Návštěvníky provází členové spolku Gryspek.

První byl do hrobky pohřben v roce 1588 Florián Gryspek z Gryspachu na Kaceřově, vysoký královský úředník na dvoře prvních tří Habsburků na českém trůnu.

V hrobce je v jedenácti velkých a v jedné malé rakvi umístěno čtrnáct dospělých jedinců a několik lidských torz příslušníků rodu Gryspeků, kteří zde byli pohřbeni v období od roku 1588 do roku 1623.