Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Martin Stolař, MAFRA

Mrháte odpady, více recyklujte, vzkazují Plzeňskému kraji ekologové

  • 6
Zvýhodnit ta města a obce, které hodně třídí odpady a zvýšit podíl recyklovaných odpadů v zemi na padesát procent, jako tomu je například v Německu. To navrhují ekologové z Hnutí Duha a nabádají i radní v Plzeňském kraji, aby snížili množství skládkovaných odpadů a začali více recyklovat.

V Plzeňském kraji se recykluje 21 procent komunálního odpadu. Zbytek, který končí na skládkách nebo se spaluje, by podle aktuální zprávy ekologického Hnutí DUHA pokryl plzeňské náměstí Republiky do výše pěti metrů.

Ekologové tvrdí, že tohle číslo by mohlo být menší, kdyby úroveň recyklace stoupla na 50 procent. "Navíc by pak kraj mohl každý rok využít 65 procent druhotných surovin, které nyní zbytečně vyhazuje," uvedl vedoucí programu Odpady v Hnutí DUHA Ivo Kropáček.

Ministerstvo životního prostředí právě teď dokončuje přípravy nového zákona o odpadech. Hnutí DUHA rovněž navrhuje, aby obce, které hodně třídí, byly zvýhodněny tím, že dostanou tzv. recyklační slevu. To znamená, že by platily nižší poplatky za skládkování zbytkového odpadu.

"V třídění plastů jsme lepší než Němci"

Návrhy ekologů jsou sice chvályhodné, ale podle dobřanského starosty a člena Komise životního prostředí Svazu měst a obcí České republiky Marka Sýkory jsou spíš hudbou vzdálené budoucnosti.

"Je nutné podotknout, že Česká republika je z nově přistoupivších postkomunistických zemí střední a východní Evropy do EU jednoznačně nejlepší, co se týká třídění odpadu a jeho využití. Ovšem my jsme na to měli jenom dvacet let," podotkl Sýkora.

"Ten systém třídění začal po revoluci reálně až tak od roku 1995, a za tu dobu jsme udělali opravdu veliký pokrok a těch 21 procent je dnes vysoké číslo. A je třeba upozornit na to, že například co se týká třídění plastů, jsme na osobu první v celé Unii, takže jsme lepší než ti Němci samotní," zdůraznil.

V ČR se třídí v průměru 20 procent odpadu

Podle něj navíc nemůžeme porovnávat německá čísla s našimi, protože západní země do využití odpadů zahrnují i odpady, které jsou energeticky zpracovávány, proto je číslo ve výsledku tak vysoké.

To, že by stát mohl nějak zvýhodňovat města a obce, které více třídí, je podle Sýkory téma na delší diskuzi.

"Ano, tam, kde vykazují nadprůměrné výsledky, to stojí za zamyšlení. Ale hraje zde roli řada faktorů, které to ovlivňují. Dám příklad, třeba obec Modrava se stala už třikrát po sobě neúspěšnější v třídění odpadu na obyvatele. Je tam pouhých 70 obyvatel a každému vychází téměř 500 kilogramů tříděného odpadu na hlavu, což je samozřejmě nesmysl," řekl.

"Je to způsobeno tím, že tahle malá obec má na svém katastru řadu hotelů a restaurací, které jsou zapojeny do systému obce nakládání s odpady, a tím pádem vykazují tahle neuvěřitelná čísla. Takže například i takové skutečnosti by se musely vybilancovat, aby ten systém byl spravedlivý," sdělil Sýkora.

V celé ČR se třídí průměrně 20 procent odpadu a číslo rok co rok pomalu stoupá.