Nové mosty přes řeku Úslavu v Plzni jsou od pondělí plně průjezdné

Nové mosty přes řeku Úslavu v Plzni jsou od pondělí plně průjezdné | foto: Ladislav Němec, MAFRA

Nové mosty na Rokycanské třídě v Plzni mají vydržet 100 let

  • 7
V pondělí skončila rok a půl trvající bourání a výstavba dvojice nových mostů přes řeku Úslavu v Plzni. Mosty jsou součástí hlavního tahu z centra Plzně k dálnici D5 na Prahu. Ty původní ze 70. let minulého století poškodily povodně.

Postupná demolice a výstavba dvou nových mostů přes řeku Úslavu v Plzni byla druhou největší stavbou Ředitelství silnic a dálnic v Plzeňském kraji letošního roku. Akce si vyžádala 75 milionů korun. První auta projela po mostech bez omezení v pondělí ráno.

Mosty Rokycanská

Dva samostatné třípolové mosty o délce 70,9 metrů a šířce 13,6 metru. Na každém jsou dva jízdní pruhy a široký chodník pro chodce. Mezi mosty je technologická lávka s plynovodem. Stavba začala v květnu 2015. Její součástí jsou i přeložky datových a energetických vedení a zrekonstruované trolejové vedení. Náklady na stavbu jsou 75 milionů Kč s DPH (62 milionů bez DPH)

„Životnost nových mostů je plánovaná na 100 let. Kromě běžné údržby, jako je čištění mostu a vpustí, by se na něm mohl za osm až deset let měnit asfaltový povrch. To by měla být první větší akce,“ řekl šéf plzeňského zastoupení Ředitelství silnic a dálnic Zdeněk Kuťák.

Loni v květnu začala demolice mostu ve směru do centra na Prahu. Podle původního harmonogramu měl být do konce roku 2015 hotový a zprovozněný. Jenže první auta po něm projela až letos v květnu.

Důvodem zpoždění byly problémy s původním dodavatelem ocelové konstrukce mostu. Ta nebyla loni na podzim včas na místě. Když dorazila a jeřáby ji postupně usadily na pilíře, kvůli nízkým venkovním teplotám už nebylo možné na mostě vybetonovat horní desku a izolace. Proto se tyhle práce včetně zprovoznění mostu přesunuly až na jaro.

Demolice a výstavba mostů na Rokycanské třídě v Plzni

Konstrukci druhého mostu už dodávala jiná firma. Stavbaři i přes tento problém dokázali druhý most postavit tak, že celkový termín stavby není prodloužený. „Musím pochválit stavitele, výsledek je excelentní. Dvakrát byl přímo na staveništi certifikační audit ISO 9001. Oba skončily bez výhrad, auditoři sami říkali, že tohle je mimořádná stavba,“ uvedl šéf ŘSD v Plzni Zdeněk Kuťák.

Po dobu stavby byl v provozu vždy jeden z mostů. Po dobu budování mostu ve směru do centra dostali projektanti na druhý starý most prvního jeden pruh ve směru do centra a dva ve směru na Prahu. Při stavbě druhého už byly na mostě po jednom pruhu pro každý směr.

I když ve směru na Prahu hned za mostem začíná úsek s tichým asfaltem, ani na jednom z nových mostů tenhle speciální povrch není. Projektanti to vysvětlili tím, že v těchto místech nejsou přímo u silnice žádné budovy.