Členové tří různých občanských sdružení (zleva) Monika Stehlíková, Roman Černík a Radovan Kodera navrhli a prosadili, aby se most přes železnici u nádraží Jižní Předměstí jmenoval po Ivanu Jirousovi. | foto: Ladislav Němec, MAFRA

Členové tří různých občanských sdružení (zleva) Monika Stehlíková, Roman Černík a Radovan Kodera navrhli a prosadili, aby se most přes železnici u nádraží Jižní Předměstí jmenoval po Ivanu Jirousovi. | foto: Ladislav Němec, MAFRA | foto: Ladislav Němec, MAFRA

Plzeňský most už označily cedule se jménem Ivana Magora Jirouse

  • 16
Most Ivana Magora Jirouse přes železniční trať u nádraží Plzeň Jižní předměstí teď najde každý. Od čtvrtka už jsou totiž na něm cedule s označením. Pojmenování dosud bezejmenného mostu po jednom z představitelů českého undergroundu schválili loni zastupitelé centrálního městského obvodu.

Zástupcům tří plzeňských sdružení Romanu Černíkovi, Monice Stehlíkové a Radovanu Koderovi se definitivně splnil sen o tom, že v Plzni bude most pojmenován po básníkovi a bývalém disidentovi Ivanu Martinu Jirousovi, známém pod přízviskem Magor.

Někdejší umělecký šéf a manažer kapely The Plastic People of the Universe byl za komunistického režimu jedním z hlavních představitelů undergroundu. Loni mu město Plzeň posmrtně udělilo Cenu 1. června určenou osobnostem, které šířily myšlenky demokracie.

Vysokoškolský učitel a divadelník Roman Černík neskrýval, že mu nové označení mostu udělalo radost. Byl přesvědčen, že to byl dobrý nápad, i když někteří jeho kritici tvrdili, že Ivan Jirous by o něco takového nestál, a obrací se proto v hrobě.

"My jsme chtěli uctít člověka, který je samozřejmě kontroverzní, ale zároveň je to básník a osobnost, která svým životem něčemu pomohla. Byl mužem, který nejprve tančí sám a ostatní se k němu postupně přidávají. Přitom za cenu sebezničení hájil svou pravdu," uvažoval Černík.

Už dnes si je jistý, že lidé si budou stále více vážit Jirousova básnického díla, a zdůrazňuje, že Jirous je jedním z nejlepších českých básníků konce 20. století.

"Jeho poezie je silná. Myslím, že vnímání Martina Jirouse jako básníka bude sílit. Už dnes jsou jeho básničky ve slabikářích a čítankách. Děti znají texty z jeho sbírky Magor dětem," prohlásil Černík.

Známý plzeňský divadelník nicméně připouští, že dnes ještě leckteří lidé vnímají Jirouse jen jako výtržníka a drsňáka. "Ale on byl také výrazný kulturní teoretik. A výjimečné bylo, že za tím, co říkal, si také stál. Byl to opravdový umělec, a to podle mě při pohledu na něj postupně převáží," uvedl Černík.

Právě on patří k lidem, kteří využívají bývalou nádražní budovu vedle mostu jako alternativní kulturní scénu. "Pro nás, kteří tam působíme a věříme, že tady je skutečně jedno z kulturních center Plzně, má pojmenování mostu zvláštní význam. Doufáme, že dům se bude zabývat kulturou, která je na hraně, provokující. A Ivan Jirous je guru provokace," řekl Černík.