V Plzni je už několik let velký nedostatek míst ve školkách a podle ředitelek čeká rodiče stejný problém i letos. (Ilustrační snímek)

V Plzni je už několik let velký nedostatek míst ve školkách a podle ředitelek čeká rodiče stejný problém i letos. (Ilustrační snímek) | foto: Jan Strouhal, MAFRA

Děti zaměstnaných matek už nemají v Plzni přednost na místo ve školce

  • 13
Děti zaměstnaných maminek už nebudou mít přednost při přijímání do plzeňských mateřinek. Magistrát totiž změnil pravidla, která ředitelkám mateřských škol doporučují, jak postupovat při obsazování volných míst. Kapacita mateřských škol v Plzni je přitom dlouhodobě nedostatečná.

To, zda matka předloží potvrzení o nástupu do zaměstnání po mateřské dovolené nebo doklad, že pracuje, nebude mít tak velkou váhu jako dosud.

Význam pravidel pro obsazování mateřských škol v posledních letech vzrostl, protože zájemců je mnoho a míst zoufale málo. Dostat dítě do školky blízko bydliště leckomu připadá jako výhra v loterii.

Zástupci města tvrdí, že úprava kritérií je reakcí na postoj ombudsmana, který požaduje, aby při přijímání bylo posuzováno dítě a nikoliv rodiče. Odpůrci úpravy tvrdí, že je chyba, když budou zaměstnané matky méně zvýhodněny.

Změnu doporučených pravidel při jednání zastupitelů Plzně ostře kritizoval místostarosta Plzně-Lochotína Jiří Uhlík z ODS.

"Je to v rozporu s tím, o co se tady snažíme: aby lidé, kteří chtějí nastoupit do práce, pracovat mohli," zlobil se Uhlík.

Radní pro školství Irena Rottová z ODS argumentovala tím, že se kritéria přizpůsobují stanovisku ombudsmana.

"Ta kritéria nejsou pro ředitelky závazná, jsou pouze doporučující," řekla Rottová. Radní navíc tvrdila, že změnu podpořil i krajský úřad, který je v případě sporu o rozhodnutí o nepřijetí dítěte odvolací institucí.

"Je mi srdečně jedno, co říká ombudsman. Jsme tady, abychom hájili zájmy obyvatel a ne ombudsmana," reagoval Uhlík. Tím si ovšem vykoledoval výtku opozice, že je skandální, pokud významný člen ODS ignoruje názor veřejného ochránce práv občanů.

Vedoucí odboru školství Eva Prokopová sdělila, že se v Plzni často objevovaly stížnosti lidí, jejichž dítě na základě dosavadních kritérií nebylo přijato. Zdůrazňovala, že kritéria ředitelky k ničemu nenutí a pouze doporučují.

"Všichni jen doporučujeme. Přestaňme doporučovat a řekněme, jak to bude," rozohnil se Uhlík.

Radní Rottová se kolegovi snažila vysvětlit, že město prostě nemůže v tomto případě přikazovat. "Jediný, kdo má právo rozhodnout, je ředitelka školy," konstatovala. Zdůraznila, že hlavní kritéria pro přijetí dítěte jsou jeho věk a trvalé bydliště v příslušné městské části Plzně.

Měly by mít děti zaměstnaných maminek přednost při přijetí do mateřské školy?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 středa 20. března 2013. Anketa je uzavřena.

Ano
Ano 634
Ne
Ne 87

"Ředitelky musí rozhodovat samy s tím, že potom se musí vypořádat s případným odvoláním. Podle stanoviska ombudsmana by se nemělo přihlížet k tomu, jestli je matka zaměstnaná. I matka, která je na mateřské a má například další děti, má totiž právo dát dítě do školky. Může mít tříleté dítě a pak se jí narodí dvojčata a potřebuje starší dítě do školky dát," konstatovala radní.

Jiří Uhlík se přesto domnívá, že je chyba zaměstnané matky v mateřských školách nezvýhodnit.

"To je, myslím, velmi špatné. Dneska se posílila kritéria, která víc zohledňují věk dítěte. Je tedy velká pravděpodobnost, že se žádné tříleté dítě do školky nedostane. Pokud se matka bude chtít po třech letech vrátit na místo, které jí někdo drží, bude si muset shánět nějaké hlídání, nebo o práci přijde," uvedl Uhlík.

A jak se na problém dívají ředitelky mateřských škol? Upozorňují, že pokud je ve školkách nedostatek míst pro všechny zájemce, jako v posledních letech, není možné najít pravidla pro přijetí, která budou vyhovovat všem.

"V takové situaci je velmi složité vymyslet jakákoliv kritéria, aby byla spravedlivá. Každé kritérium je pro někoho diskriminující," konstatovala Iva Tomášková ze 44. mateřské školy.

Pro některé maminky byl dosavadní systém krajně nevýhodný

Připomněla, že ombudsman se o přijímání do mateřských škol zajímal na základě stížností rodičů. Ředitelka řekla, že sama zná případy, kdy dosavadní systém byl pro některé krajně nevýhodný.

"Měla jsem tu maminku, která sem chtěla dát dítě, když mu byly tři. Nemohla, protože byla na mateřské. Přišla, když dítěti byly čtyři. Zase nemohla, protože byla na mateřské... To dítě absolutně nemělo šanci," připomněla Tomášková.

Je ovšem přesvědčena, že kritérium zaměstnanosti matky nevypadlo zcela ze hry. "Bude to prostě kritérium pomocné," uvedla Tomášková.

Upozornila také na skutečnost, že když se na zaměstnání matky hodně hledělo, některé ženy si potvrzení dokázaly sehnat, i když pracovat nešly.

Ředitelka další plzeňské mateřské školy Blanka Linhartová tvrdí, že letos se podaří do školy nabrat pouze předškoláky, kteří na to mají nárok podle zákona. "Podle mých informací i z jiných škol vím, že tam nepoberou ani všechny předškoláky. A soukromé mateřské školy jsou všechny plné," prohlásila Blanka Linhartová.