Zakázku za více než čtvrt miliardy korun získala stavební firma Metrostav. Kromě ní podala nabídku další stavební firma. Ostatní nesplnily podmínky pro účast ve výběrovém řízení. (Ilustrační snímek)

Zakázku za více než čtvrt miliardy korun získala stavební firma Metrostav. Kromě ní podala nabídku další stavební firma. Ostatní nesplnily podmínky pro účast ve výběrovém řízení. (Ilustrační snímek) | foto: MF DNES

Zdravotnické přístroje dodá Klatovské nemocnici stavební firma

  • 4
Přestože dvě třetiny závěrečné zakázky na dostavbu a dovybavení Klatovské nemocnice tvoří zdravotnická technika, získal krajskou objednávku za 315 milionů korun stavební gigant Metrostav. Firmy obchodující se zdravotnickou technikou si na výběrové řízení stěžují. Podle nich bylo diskriminační.

Metrostav je firma, která klatovskou nemocnici postavila. Zdravotnické přístroje jí dodá firma Hospimed vyšetřovaná v kauze předražených dodávek do nemocnic v severozápadních Čechách. "Tady předražené nejsou, ceny kontrolovali experti," brání se radní Plzeňského kraje Václav Šimánek.

Firmy, které se k zakázce nedostaly, výsledek tendru zaskočil. Navíc je zřejmé, že kdyby zakázku podobně vypsala některá z fakultních nemocnic spadajících pod ministerstvo zdravotnictví, musela by ji ihned zrušit. A to pro porušení velké části protikorupčních zásad, které svým nemocnicím ministerstvo nařizuje dodržovat.

Co říkají firmy o Metrostavu

Firmy upozorňují i na to, že Metrostav je doslova "miláčkem" sociálních demokratů, kteří čtvrtým rokem ovládají Plzeňský kraj.
Metrostav totiž vyhrál soutěž na stavbu první a druhé etapy Klatovské nemocnice za jednu a půl miliardy korun s DPH.
Dalším jeho zářezem byla výhra v zakázce na stavbu nové budovy krajské záchranné služby, kterou ale napadly u antimonopolního úřadu dvě firmy.

"Není možné, aby takto vypsala zakázku nějaká naše nemocnice," uvedl mluvčí ministerstva Vlastimil Sršeň. Pravidla podle něj dalo ministerstvo k dispozici i krajům. Ty ale nemají žádnou povinnost se jimi řídit.

A co tedy mohl Plzeňský kraj udělat jinak? Rozdělit tři sloučené dodávky - zdravotnické přístroje, nábytek a stavební práce. Podle Vladana Brože z Transparency International, nevládní organizace bojující proti korupci, by rozdělení zakázky na jednotlivé komodity mohlo vést ke snížení ceny, protože by se přilákalo více firem.

Nabídku podali jen dvě stavební firmy

"Požadavek na rozsah referenční zakázky, kterou zájemce už někde realizoval, by neměl přesáhnout 80 procent předpokládané hodnoty nabídky," doporučuje ministerstvo. V Klatovech to byl zhruba dvojnásobek. A výsledek? Nabídku podaly jen dvě firmy. Kromě Metrostavu i další stavební gigant - OHL ŽS. "Když je firem víc, tak dokážou srazit cenu na hodně zajímavou částku," připomněl Brož.

Plzeňský kraj si však vítěznou cenu 315 milionů korun pochvaluje. "Protože podle expertů z Katedry biomedicínského inženýrství ČVÚT a stavebních a jiných expertů je cena obvyklá u této zakázky 346 milionů korun. Aby zadavatel dosáhl lepších cen, snížila se již do zadání tato kumulovaná cena o pět procent na 331 milionů korun, přičemž tato cena byla nepřekročitelná," doplnil mluvčí Zdravotnického holdingu Plzeňského kraje Jiří Kokoška.

"Když vám řeknu své zkušenosti, sami experti řeknou, že je nesmysl, aby byl expert na cenu. Protože cenu určuje trh. Říkat, že je expert, který ví, kolik má co stát, je nesmysl," poznamenal Marek Torkoniak z firmy 2T engineering. Ta už pro Klatovskou nemocnici dodávala rentgeny.

O zmíněnou zakázku se chtěla ucházet opět v konsorciu s renomovanými zahraničními firmami, ale kvůli přísnému nastavení takzvaných kvalifikačních kritérií to nebylo možné. "Protože je mohly splnit jen ty firmy, které se přihlásily," myslí si Torkoniak.

Tendr byl nastavený špatně či záměrně podivně, tvrdí firmy

"Když dvě třetiny zakázky tvoří zdravotnická technika a přihlásily se jen stavební firmy, tak to znamená, že výběrové řízení bylo nastavené špatně nebo záměrně podivně. Logiku by naopak dávalo, že se přihlásí hlavně firmy specializované na zdravotnickou techniku. Zájem o zakázku měla kromě nás spousta společností, ale nepostoupily přes kvalifikační kritéria," podotkl Torkoniak.

Přihlásit se chtěla i firma B Braun, ale jak uvedla její mluvčí, podmínky byly i nad jejich možnosti. "Byla to kritéria zaměřená hlavně na zdravotnickou technologii, čekali jsme, že se přihlásí zdravotnické firmy a že si zajistí subdodavatele na stavební práce. Navíc je obvyklé, že kvůli referencím se firmy sdružují," sdělil koordinátor stavby Klatovské nemocnice Roman Dohnal.

"Toto výběrové řízení bylo podle našeho názoru vypsáno naprosto diskriminačně. Kvalifikační kritéria byla postavena tak, že je nemohly splnit ani renomované mezinárodní zdravotnické firmy, které mají obrat v řádu miliard," uvedl Michal Genza, ředitel firmy Dräger Medical, české pobočky renomované německé firmy. Obrat její německé mateřské společnosti činil loni dvě a čtvrt miliardy eur.

Firma Dräger Medical podala kvůli vypsání této zakázky podnět k antimonopolnímu úřadu v Brně. Ministerstvo navíc stejně jako nevládní organizace doporučují použít jako jediné hodnotící kritérium cenu, ani to tady nebylo splněno.